Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği

Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği

Sayı: 2018/392
Tarih: 06.07.2018
Sayın Üyemiz,

6 Temmuz 2018 tarihli ve 30470 sayılı Resmi Gazete'de "Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği" yayınlanmıştır.

Yayınlanan yönetmelik ile karayolu, demiryolu, denizyolu veya havayolu taşımacılığında ve/veya kombine taşımacılık alanında faaliyet gösterecek taşıma işleri organizatörlerinin hizmet esasları ve koşullarının belirlenmesi ile bu faaliyetlerde bulunanların, alıcıların, gönderenlerin hak, sorumluluk ve yükümlülüklerinin tespit edilmesi; taşıma türlerinin birlikte ve birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, denetimini ve mevcut imkanların daha yararlı bir şekilde kullanılmasının temin edilmesi; etkin hizmet temini için gerekli olan düzeyde bir profesyonel eğitim ve denetim sistemini geliştirmek, taşıma işleri organizatörlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata uygun olarak faaliyet göstermelerini sağlamak amaçlanmıştır.

Yönetmeliğe göre taşıma işleri organizatörü yetki belgesi almanın şartlarından biri en az 300.000 TL sermaye veya işletme sermayesine sahip olması olarak belirtilirken söz konusu yetki belgesinin ücreti 150.000 TL olarak belirlenmiştir.

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile taşıma işleri organizatörlerine organize ve taahhüt ettiği taşımadan doğan sorumluluklar için "taşıyıcı sorumluluk sigortası" yaptırma zorunluluğu getirilmiş ve yönetmelik hükümlerinin ihlali durumunda uygulanacak idari para cezaları da yönetmeliğin 21. maddesinde düzenlenmiştir.

Türkiye'de sadece UTİKAD tarafından verilen bu sene 3. dönemi sona eren FIATA Diploma Eğitimi diplomasına sahip olanlar için ayrıca ÜDY ve/veya ODY belgesi aranmayacağı da yönetmeliğin "Eğitim" başlıklı 14. maddesinin 2. fıkrasında yer almıştır.

Taslak yönetmelik yayınlandığı andan itibaren UTİKAD Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve çalışma grubu üyeleri tarafından her maddesi üzerinde detaylı çalışmalar sonucunda oluşturulup İdare'ye iletilen görüşlere yayınlanan yönetmelikte yer verilmiştir.

Söz konusu yönetmeliği ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr