Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Depo ve Antrepo / İstanbul Yeni Havalimanında UTİKAD Tarafından Gümrüksüz Depo İşletilmesi

İstanbul Yeni Havalimanında UTİKAD Tarafından Gümrüksüz Depo İşletilmesi

Sayı: 2017/331
Tarih: 29.06.2017
Sayın Üyemiz,
 
Bilindiği üzere İGA tarafından İstanbul Yeni Havalimanı çalışmaları sürdürülmektedir. Üyelerimiz yeni havalimanındaki ofis faaliyetlerini yürütmek için İGA yönetimi ile ofis kiralama görüşmelerini sürdürmektedir.
 
Öte yandan İstanbul Yeni Havalimanında dört adet 2.700 m2'lik gümrüksüz depo yapılması projelendirilmiştir. Bu gümrüksüz depolarda hava kargo taşımacılığına yönelik gümrüksüz sahada gerçekleştirilebilecek işlemlerin, uzun süre depolama, sandıklama, palet yapılması, palet/sandık tamiri, ambalajlama, gümrüksüz yük konsolidasyon ve dekonsolidasyonu, mal ayrıştırma ve birleştirme, hızlı paket taşımacılığı işlemleri gibi katma değerli operasyonların yapılması öngörülmektedir.
 
Bu depolardan birinin tarafsız bir işletme olarak UTİKAD tarafından kiralanması, üyelerine yönelik katma değerli hizmetlerin uygun ücretlerle verilebilmesi projesi üzerine çalışılmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanındaki bu depolardan birinin kiralanarak işletilmesi önemli bir bütçe ve sürdürülebilirlik gerektirmektedir. Mevcut bütçe kaynaklarıyla bu tür bir işletmenin UTİKAD tarafından ticari risk alınarak hayata geçirilmesi mümkün olmadığından, üyelerin bu tür bir işletmeye olan ihtiyacının belirlenmesine, böyle bir gümrüksüz depodan ne oranda hizmet almak isteyeceklerinin tespitine ve bu yönde bir garanti vermelerine gerek duyulmaktadır.
 
Yeterli talep olması durumunda İGA ile UTİKAD arasında yapılacak anlaşma ve teminat hükümlerine göre, aynı koşullar ve teminat talepleri bu depoyu kullanacağını beyan ve garanti edecek üyelerimizden de aynen istenecektir.
 
Bu depoda hava kargo acente ofisi amaçlı kullanım veya yer tahsisi olmayacaktır; sadece yüke ilişkin alanlar tahsis edilerek yük elleçleme/depolama faaliyetleri yürütülebilecektir. Bu çerçevede 2.700 m2'lik UTİKAD gümrüksüz deposunda yük operasyonları ve depolama için yer kiralayarak kullanmak isteyen üyelerimizin aşağıdaki bilgileri 14 Temmuz 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar tarafımıza (utikad@utikad.org.tr) iletmelerini rica ederiz. İletilen bilgiler sadece toplam ihtiyacı tespit edebilmek üzere dikkate alınacak olup üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.

•    İhtiyaç duyulan metrekare
•    Ne tür operasyonların yapılmasının planlandığı
•    Ne tür depolama/raf/elleçleme ekipmanı ihtiyacı olduğu
İstanbul Yeni Havalimanı depo alanı görsellerini EK-1, EK-2 ve EK-3'te bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
 

Saygılarımızla,
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr