Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Havayolu / E-AWB Bilgilendirme Çalıştayı Sunumları

E-AWB Bilgilendirme Çalıştayı Sunumları

Sayı: 2017/274
Tarih: 25.05.2017
Sayın Üyemiz,
 
UTİKAD, IATA, ACC ve Turkish Cargo işbirliği ile e-AWB uygulamasıyla ilgili bilgilendirme çalıştayı 24 Mayıs 2017 tarihinde THY Kargo Binası Mimar Sinan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayda hava kargo sektöründe uygulanmaya başlanan ve yakın dönemde daha da yaygınlaşarak hava kargo taşımacılığında verimlilik ve dokümantasyon süreçlerine hız katacak olan e-AWB uygulaması hakkında bilgi verilmiştir.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur'un açılış konuşmasıyla başlayan çalıştayda IATA Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Proje Yöneticisi Okan Oğur, e-AWB projesi, IATA'nın hedefleri ve mevcut kullanım oranları hakkında bilgiler içeren bir sunum yapmıştır. THY Kargo Konşimento Veri Kalite Şefi Mustafa Asım Subaşı, e-AWB uygulamasının ana adımlarını, karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini yaptığı sunum ile paylaşmış ve UTİKAD üyesi Mars Hava ve Deniz Kargo Taşımacılığı A.Ş. Yazılım Güncelleme Sorumlusu Türkan Atıcı 5 yıldır uyguladıkları e-AWB süreciyle ilgili çalışmalarını, karşılaşılan sorunları, süreçte nelere dikkate edilmesi gerektiğini ve e-AWB kullanımına ilişkin kazanımlarını aktardığı bir sunum gerçekleştirmiştir.

Moderatörlüğünü UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur'un yaptığı soru - cevap bölümünde ise çalıştaya katılan hava kargo acenteleri temsilcilerinin sürece ilişkin yönelttikleri sorular ACC temsilcileri, IATA ve Turkish Cargo yetkilileri tarafından yanıtlanmıştır.

Okan Oğur'un sunumunu EK-1'de, Mustafa Asım Subaşı'nın sunumunu EK-2'de ve Türkan Atıcı'nın sunumunu EK-3'te bilgilerinize sunar, e-Freight'e uzanan yolda üyelerimizin bir an önce e-AWB uygulamasına geçmelerini tavsiye ederiz.
 
Saygılarımızla,
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr