Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Özel Bankalar İle Yapılan Protokollerin İptali

Özel Bankalar İle Yapılan Protokollerin İptali

Sayı: 2020/xxx
Tarih: 25.02.2020
T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Özel Bankalar İle Yapılan Protokollerin İptali" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda mükelleflerin ödemekle yükümlü oldukları ithalattan alınması gereken gümrük vergisi, KDV, Toplu Konut Fonu, Telafi Edici Vergi, İthal Harcı gibi yükümlülüklerin bankalar aracılığıyla tahsil edilmesine yönelik olarak T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve duyuruda yer alan listede belirtilen özel bankalarla imzalanan protokollerin feshedildiği ve protokollerin feshedildiğine dair yazının tebliğ tarihinden bir ay sonra geçerli olmak üzere ilgili bankalara iletildiği ve tahsilat yetkilerinin kaldırıldığı bildirilmiştir.

Fesih tarihinden itibaren duyuruda yer alan protokolleri iptal edilen bankalara bağlı merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı da dahil herhangi bir kanal aracılığıyla söz konusu protokoller kapsamında hiçbir surette tahsilat yapılamayacağı belirtilmiştir.

Diğer taraftan halihazırda T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş. vasıtasıyla tahsilat işlemlerinin yapılmaya devam edeceği bildirilmiştir.

Bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİAlperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr