Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Ülkemiz ve Almanya Arasındaki Karayolu Taşımacılığındaki Geçiş Belgesi Doldurma Süreçlerine İlişkin Bilgilendirme

Ülkemiz ve Almanya Arasındaki Karayolu Taşımacılığındaki Geçiş Belgesi Doldurma Süreçlerine İlişkin Bilgilendirme

Sayı: 2023/543
Tarih: 12.09.2023
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Almanya" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda ülkemiz ve Almanya arasında karayoluyla gerçekleştirilen uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde özellikle geçiş belgelerinin doldurulması konusunda sınır geçişlerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar paylaşılmıştır.

Geçiş belgesi üzerinde taşımacı firma bilgilerinin, yetkili makam damgasının ve mührünün bulunmasının, taşıtın plaka bilgilerinin operasyon başlamadan önce geçiş belgesine işlenmesinin ve imzayla onaylanmasının, geçiş belgesine ikili ve/veya transit taşımacılık operasyonlarında giriş tarihi, yükleme yeri, yüklenen ülke, boşaltma yeri, boşaltılan ülke ve sınır geçiş noktası girilmesinin ve bu bilgilerin Almanya'ya yapılacak seferlerde ülkeye girişten önce taşımacı tarafından geçiş belgesi üzerine girilmesinin gerektiği bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Alperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr