Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Bulgaristan Vize Uygulamaları

Bulgaristan Vize Uygulamaları

Sayı: 2023/350
Tarih: 16.06.2023
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Bulgaristan Vize Uygulamaları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Bulgaristan Bakanlar Kurulu'nun 12 Nisan 2023 tarihli Kararı kapsamında ülkenin vize rejiminde yapılan değişiklikle, Bulgaristan "C" tipi transit veya giriş vizesine gerek olmaksızın, Bulgaristan'a giriş yapabilmek veya ülkeden transit geçebilmek için, Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan bir ülkeye girişte bir kez kullanılmış iki veya müteaddit girişli Schengen vizesi hamili olunması gerektiğinin kabul edildiği bildirilmiştir.

Ülkemiz vatandaşlarının girişlerine ilişkin hususlarda iki veya müteaddit girişli Romanya vizesi ile Bulgaristan'dan transit Romanya'ya geçilmesine izin verildiği; Bulgaristan giriş vizesi olmayan iki veya müteaddit girişli Romanya vizesi sahibi şoförlerin bu vizeleri ile Romanya'ya giriş yapmış olmaları kaydı ile Bulgaristan'dan yük almalarına izin verildiği belirtilmiştir.

Duyuruda ayrıca ülkemiz vatandaşlarının girişlerinde yapılan işlemler, belirlenen kurallara uyulmaması durumunda verilecek para cezaları ve cezalara itiraz süreçleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİAlperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr