Anasayfa / Sektörel / Duyurular / / Muafiyetli ÜDY-TİO ve ODY-TİO Başvuruları

Muafiyetli ÜDY-TİO ve ODY-TİO Başvuruları

Sayı: xxx
Tarih: 23.01.2020
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından "Muafiyetli ÜDY-TİO ve ODY-TİO Başvuruları" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda R1 ve R2 Yetki Belgeleri'ni TİO Yetki Belgesi'ne dönüştüren firmalardaki çalışanların Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği kapsamında düzenlenen ve R1/R2 Yetki Belgeleri altında kayıt altına alınan ÜDY/ODY Mesleki Yeterlilik Belgeleri'ni başvuru evrakları ile ibraz etmeleri halinde ilave ÜDY-TİO/ODY-TİO Mesleki Yeterlilik Belgeleri'nin verilebildiği belirtilmiştir.   R1/R2 Yetki Belgesi dışında yetki belgesi ile çalışan firmaların ilave TİO Yetki Belgesi alması durumunda ise firmaların söz konusu yetki belgelerinin altında kayıtlı bulunan ÜDY/ODY Mesleki Yeterlilik Belgeleri'ni başvuru evrakları ile ibraz etmeleri halinde ilave ÜDY-TİO/ODY-TİO Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilebildiği ifade edilmiştir.
  Bu bağlamda firmaların ÜDY/ODY Belgeleri'ni, e-devlet hizmetlerinde yer alan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme hizmeti üzerinden barkodlu ve doğrulama kodlu olarak temin ederek başvuru evraklarına eklemeleri, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'ne başvurmaları ve başvuru işlemleri değerlendirildikten sonra ÜDY-TİO/ODY-TİO Mesleki Yeterlilik Belgesi ücretini ödemeleri gerektiği bildirilmiştir.

Duyuru ekinde ise Taşıma İşleri Organizatörlüğü (TİO) Yönetmeliği kapsamında mesleki yeterlilik belgelerinin (ÜDY ve ODY) muafiyetli alımına ilişkin sektörde bazı yanlış anlaşılmaların oluştuğu ifade edilmiştir.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında organizatörlük faaliyeti gerçekleştiren R1 ve R2 yetki belgesi sahiplerinin ve bu firmalarda çalışanların ÜDY 3 veya 4, ODY 3 veya 4 mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiği, karayolu taşımacılığı dahil tüm taşıma modlarında organizatörlük faaliyeti gerçekleştiren/gerçekleştirecek TİO Yetki Belgeli (R1 ve R2 yetki belge sahipleri dahil) firmalarımızda çalışanların mesleğe giriş koşullarının da TİO Yönetmeliği tarafından düzenlendiği ve ÜDY/ODY mesleki yeterlilik sisteminin organizatörlük faaliyetlerinin tümü için geçerli hale getirildiği belirtilmiştir.

TİO Yönetmeliği'nin 14. maddesinde yer alan eğitim ve sınavdan muaf olarak ÜDY veya ODY mesleki yeterlilik belgesi alımının sadece TİO Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren/gösterecek, TİO yetki belgesi alacak, belgeyi dönüştürecek veya yenileyecek firmalarda çalışan deneyim sahibi çalışanlar için geçerli olduğu, bu doğrultuda muafiyetli ÜDY veya ODY belgesi alacaklar için söz konusu belgelere TİO Yönetmeliği kapsamında bu belgelerin alındığına dair şerh düşüleceği ve bu kişilerin sadece organizatörlük faaliyeti gerçekleştiren firmalara yönelik aranan mesleki yeterlilik şartını sağladığının kabul edileceği belirtilmiştir.

TİO Yönetmeliği kapsamında muafiyetli alınan ÜDY veya ODY belgeleri ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilen diğer yetki belgeli firmalarda (C1,C2, K1, K2, L1, L2 vb.) çalışmanın mümkün olmadığı, organizatörlük hizmetleriyle iştigal etmeyen bu firmalarda çalışanların başvurularının kabul edilmeyeceği belirtilerek taşıma işleri organizatörlerine yönelik ÜDY ve ODY müfredatının genişletilmesine, denizyolu, demiryolu, havayolu ve kombine taşımacılığa ilişkin konuların da eğitim programında yer alarak TİO'lara özel mesleki yeterlilik sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİAlperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr