Anasayfa / Sektörel / Duyurular / / Hırvatistan’da ÖTV İadesi

Hırvatistan’da ÖTV İadesi

Sayı: 2022/686
Tarih: 22.11.2022
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Hırvatistan’da ÖTV İadesi" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda T.C. Ticaret Bakanlığı Zagreb Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nden alınan yazıda Türkiye'deki ticari işletmelerin, Hırvatistan Cumhuriyeti'nde gayri nakdi ödeme yöntemi ile satın aldıkları motorin için ödedikleri ÖTV'nin bir kısmını Özel Tüketim Vergileri Kanunu'nun 105. maddesi uyarınca geri alabileceklerinin aktarıldığı belirtilmiştir.

Yazıda ayrıca ÖTV iadesinden yararlanmak için hak sahiplerinin siciline kayıt yapılması gerektiği, ÖTV'nin iadesi için ilk başvuru yapıldığında, hak lehtarının yetkili gümrük idaresince hak sahipleri siciline kaydedildiği, daha sonra ticari eşya ve yolcu taşımacılığında yakıt olarak kullanılan motorin için ödenen ÖTV'nin bir kısmının iadesi talebi üzerine işlem gerçekleştirildiği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda eşya taşımacılığı ve yolcu taşımacılığında ödenen ÖTV'nin bir kısmının iade tutarına ilişkin bilgilere ekte yer alan bağlantıdan ulaşılabileceği, ayrıca hak sahiplerinin ÖTV iadesi başvurularını ekleriyle birlikte duyuruda belirtilen adreslere elden teslim etmelerinin veya posta yoluyla göndermelerinin mümkün olduğu iletilmiştir.

Söz konusu duyuruyu, Zagreb Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği yazısını ve ÖTV iade tutarına ilişkin bilgi içeren bağlantıyı ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİAlperen GÜLER
Genel Müdür