Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Azerbaycan-Ermenistan Çatışması Sebebiyle TIR'ların Aktaş Sınır Kapısı'na Yönlendirilmemesi

Azerbaycan-Ermenistan Çatışması Sebebiyle TIR'ların Aktaş Sınır Kapısı'na Yönlendirilmemesi

Sayı: 2022/499
Tarih: 17.09.2022
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Azerbaycan-Ermenistan Çatışması ve Aktaş Sınır Kapısı" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Azerbaycan ve Ermenistan arasında meydana gelen çatışmaların ardından Gürcistan’dan ülkemize dönmekte olan Türk taşıtlarının Gürcistan polisi tarafından Aktaş Sınır Kapısı'na yönlendirilmesine bölgeye yakın yerlerde Ermeni köyleri bulunması sebebiyle ve 2020 yılında Türk TIR’larına uygulanan taşkınlıkların tekrar yaşanmasını önlemek adına geçici bir süre için müsaade edilmeyeceği belirtilmiştir.

Duyuruda ayrıca Gürcü polisi tarafından farklı bir kapıya yönlendirilme sebebiyle idari para cezası uygulanmayacağı hususunda Gürcistan Gümrük İdaresi yetkililerinden şifahi teyit alındığı bilgisinin Bakanlığa ulaştığı, belirtilen uygulamanın ülkemiz ve Gürcistan arasındaki Aktaş Sınır Kapısı dışındaki diğer iki sınır kapımızda yoğunluğun artmasına sebep olacağının öngörüldüğü bildirilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Alperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr