Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Geçiş Belgesi Dağıtım Form (KUBİS) Numaralarının İbraz Edilme Zorunluluğunun Kaldırılması

Geçiş Belgesi Dağıtım Form (KUBİS) Numaralarının İbraz Edilme Zorunluluğunun Kaldırılması

Sayı: 2022/447
Tarih: 11.08.2022
Sayın Üyemiz,

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Geçiş Belgesi Dağıtım Form Numarası", Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ise "Geçiş Belgesi Dağıtım Form (KUBİS) Numarası" konulu duyurular yapılmıştır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda Türk plakalı taşıtların yurt dışına çıkış işlemlerinde U-Net Otomasyon Sistemi’nde "geçiş belgeli geçiş" seçeneğinin seçilmesi durumunda, gümrük personelince geçiş belgesi dağıtım form numarası (KUBİS) girilmeden işlemlerin yapılabileceği belirtilmiştir.

TOBB tarafından yapılan duyuruda ise daha önce "gümrük işlemleri sırasında dağıtım form (KUBİS) numarası bildirme zorunluluğunun kaldırılması" talebinin T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletildiği bildirilmiş ve yapılan düzenleme ile gümrük işlemleri sırasında KUBİS numarası ibraz edilmemesi, KUBİS numarası talebinde bulunan gümrük memurlarına T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilgili yazısının referans gösterilmesi ve numara aranmaksızın işlem yapılması hususunda sahada görevli personellerin bilgilendirilmesinin ve bilinçlendirilmesinin önem arz ettiği belirtilmiştir.

Söz konusu duyuruları ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

Genel Müdürlük duyurusu için Tıklayınız

TOBB duyurusu için Tıklayınız

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Alperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr