Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Genel / Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşınmasına İlişkin Ulusal ATP Uygunluk Belgesi

Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşınmasına İlişkin Ulusal ATP Uygunluk Belgesi

Sayı: 2017/250
Tarih: 15.05.2017
Sayın Üyemiz,
 
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından "Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşınmasına İlişkin Ulusal ATP Uygunluk Belgesi" konulu "Genelge (2017/TMKTDGM-02/ATP)" yayınlanmıştır.

Yayımlanan genelge ile Türkiye'nin de taraf olduğu "Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma (ATP)" kapsamında Türkiye'de tescilli veya kayıtlı olan ve uluslararası taşımacılıkta kullanılan araç ve ekipmanların ATP'nin teknik ve idari gereklilikleri ışığında tip onay testleri ile periyodik muayenelerini Türkiye'de gerçekleştirecek olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE)'nün test, onay ve belgelendirme işlemleri ile ilgili altyapı çalışmalarını tamamladığı ve 15 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayacağı bildirilmiştir.

Taşımacı ve özel nakliye ekipmanı üreticileri, Ulusal ATP Uygunluk Belgesi alımına ilişkin başvuru evrakları, şartlar, diğer gerekli bilgiler ile test, muayene ve belgelendirme süreçlerine ilişkin detaylara atp.tse.org.tr adresinden ulaşabilmektedir.

Halihazırda yurt dışından alınmış olan belgelerin dönüştürülmesi hususuna üyelerimizin dikkat etmesini önemle rica eder, söz konusu genelgeyi EK'te bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
 
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ

 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr