Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Karayolu / Gürcistan Gümrük Kapılarında Yapılan Kontroller

Gürcistan Gümrük Kapılarında Yapılan Kontroller

Sayı: 2022/272
Tarih: 10.05.2022
Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından "Gürcistan Gümrük Kapılarında Yapılan Kontroller" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda Gürcistan'ın Rusya'ya karşı AB, ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkeler tarafından uygulanan uluslararası yaptırımları uygulamakta olduğu, taşımacılığın varış veya çıkış ülkesinin Rusya ve yaptırımlara taraf ülkeler arasında olması
durumunda eşyanın Gürcistan gümrüklerinde sıkı kontrollere tabi olduğu, Rusya çıkışlı veya varışlı eşyaya ilişkin transit taşımalarda Gürcistan Gümrük İdaresince sözleşme, CMR gibi belgelerin uyumluluğuna dikkat edildiği, menşe belgesi ve gerek görülmesi halinde ilave bilgi ve belgeler talep edilebildiği belirtilmiştir.

Bu çerçevede taşımacıların bahse konu kontrollere hazırlıklı olmaları gerektiği bildirilmiş olup gerekli belgelerin güncel, tutarlı olmasına ve uluslararası yaptırımların göz önünde bulundurulmasına dikkat edilmesinin ortaya çıkacak olası mağduriyetlerin önlenmesi için faydalı olacağı belirtilmiştir.

Söz konusu duyuruyu ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Alperen GÜLER
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr