Denizyolu

Konteyner Hırsızlığı Vakalarına İlişkin BilgilendirmeKonteyner Hırsızlığı Vakalarına İlişkin BilgilendirmeSayı: 2021/568
Tarih: 21.09.2021
Sayın Üyemiz,

İkinci el konteyner fiyatlarının çok yükselmesi sonrasında konteyner hırsızlık vakalarında yaşanan artışlar hakkında Derneğimize bilgiler iletilmektedir.
İletilen bilgiler doğrultusunda son aylarda farklı konteyner hatlarına ait boş konteynerlerin çalındığı bildirilmekte olup bahse konu hırsızlık faaliyetlerinin taşıma işleri organizatörü veya nadiren ihracatçı rolü ile hareket eden kişiler tarafından yapıldığı iddia edilmektedir.
İhracat amacıyla yerleşik ve bilinen TİO'lar üzerinden tek yüklemede çok sayıda konteyner için rezervasyon yapıldığı, boş konteynerlerin ilgili liman veya boş konteyner deposundan dolum yapılacağı söylenen ihracat noktasına sevkiyatının ilgili hattın, TİO'nun veya ilgili liman kentinde faaliyet gösteren ve bilinen dahili konteyner taşıyıcılarının araçlarıyla değil de kendi belirledikleri nakliyecilerle yapılacağını belirterek teslim aldıkları konteynerleri aslında doluma göndermeyip liman kentlerinin dışında göz önünden uzaktaki sahalara indirerek çaldıkları ve izlerini kaybettirdikleri bildirilmektedir. Bu kişilerin genellikle spot çalışan, az araçlı ve konteyner taşıması odaklı olmayan nakliyecilere tek yönlü taşıma şeklinde yaptırdıkları belirtilmektedir. Yine bu kişilerin sipariş ve konşimento talimatı (mal cinsi, kap/kilo) verebilecek lojistik bilgiye sahip oldukları, mobil telefon ve kişisel e-posta adresleri üzerinden işlemleri gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir.
Bu bilgiler doğrultusunda söz konusu hırsızlık olaylarına maruz kalınmaması için, üyelerimizin dikkatli olmalarını, rezervasyonu yapan TİO görünümlü kişi ve firmalardan emin olmalarını, konteyner dahili taşımalarını güvenilir taşımacı firmalarla gidiş-dönüş olarak organize etmelerini tavsiye eder, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ
Cavit UĞUR
Genel Müdür
Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme, E-5 Güney Yanyol Cd.
NEF22 Ataköy, B-Blok, Kat:7, D:142
Bakırköy 34156 İstanbul
+90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72