Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Gümrük / Antrepolarda Fazla Mesai Ücreti

Antrepolarda Fazla Mesai Ücreti

Sayı: 2017/637
Tarih: 27.11.2017
Sayın Üyemiz,

UTİKAD 31 Mayıs 2017 tarihinde T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne "Antrepolarda Mesai Ücreti Talebi" konulu bir yazı iletmişti. Bu yazıda Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri tarafından yürütülen ve herhangi bir şekilde gümrük memuru görevlendirilmeyen antrepolarda, gümrük işlemleri tamamlanmış eşyanın Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri nezaretinde antrepoya tahliyesi veya antrepodan teslimi/çıkarılması amacıyla mesai saatleri dışında yapılacak çalışmalar için gümrük idarelerince 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nun 221. maddesi kapsamında herhangi bir mesai ücreti alınmaması ve tüm gümrük idarelerinde yeknesak uygulama yapılması yönündeki talebimiz iletilmişti.

Talebimiz sonrasında T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Yeşil Hatta İşlem Gören Beyannameler İle YGM Görevlendirilen Antrepolarda Fazla Mesai Ücreti" konulu bir duyuru yapılmıştır.

Yapılan duyuruda yalnızca YGM görevlendirmesi yapılan antrepolarda veya herhangi bir hatta (kırmızı, sarı, mavi veya yeşil) işlem gören beyanname kapsamı eşya ile ilgili olarak, yükümlüler tarafından mesai saatleri dışında işlem yapılmasının talep edilmesi halinde, fiilen personel görevlendirmesi gerektirmeyen işlemler için yükümlülerden fazla mesai ücretinin talep edilmemesi, ancak gümrük personelinin fiili hizmetini gerektiren (ATS cihazı sökülmesi vb.) her türlü işlem için fazla çalışma ücretinin tahsil edilmesi gerektiği bildirilmektedir.

UTİKAD'ın T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne iletmiş olduğu yazıyı ve aynı genel müdürlüğün 15 Kasım 2017 tarihli duyurusunu eklerde bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.

Saygılarımızla,


Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr