Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Denizyolu / TCDD Limanlarında Yük Teslimi

TCDD Limanlarında Yük Teslimi

Sayı: 2020/678
Tarih: 12.10.2020
Sayın Üyemiz,
 
UTİKAD tarafından 5 Ekim 2020 tarihinde T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne "TCDD Haydarpaşa Liman İşletmesinde Ordino Aranmadan Konşimento İbrazı İle Yük Teslimi Yapılması" konulu yazı iletilmiştir.
 
Bahse konu yazının ekindeki Baro görüşleri ve Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün yazısı doğrultusunda yapılan açıklamalarla taşıyanın onayı alınmaksızın, yani ordinosuz veya üzerinde taşıyanın onayının olmadığı konşimentonun ibrazı ile yük teslim edilmemesi gerektiğinin aşikar olduğu, yanlış teslimlerin yapılmaması için yazımızda sunulan görüşlerin dikkate alınmasının önem taşıdığı bildirilmiştir.
 
T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Liman ve Feribot Yönetimi Dairesi Başkanlığı Operasyon Şube Müdürlüğü tarafından 9 Ekim 2020 tarihinde Derneğimize konuya ilişkin iletilen cevap yazısında limana gelen eşyanın tesliminde herhangi bir yanlışlık yapılmaması için alıcısından teslim için diğer belgelerle birlikte acente onaylı konşimento da istendiği belirtilmiştir.
 
Söz konusu yanıta istinaden TCDD Haydarpaşa ve TCDD İzmir Limanlarında taşıyanın onayı olmaksızın veya taşıyan/acente onaylı konşimento olmaksızın mal teslim edilmesi gibi uygulamalarla karşılaşan üyelerimizin Derneğimize bilgi vermesini rica eder, UTİKAD yazısını ve TCDD Operasyon Şube Müdürlüğü cevap yazısını ekte bilgilerinize sunarız.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr