Anasayfa / Sektörel / Duyurular / Havayolu / İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. Tarafından Oluşturulan Portal Üzerinden HES Kodu Bildirim Zorunluluğu

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. Tarafından Oluşturulan Portal Üzerinden HES Kodu Bildirim Zorunluluğu

Sayı: 2020/653
Tarih: 06.10.2020
Sayın Üyemiz,
 
T.C. İstanbul Valiliği İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması” konulu bir duyuru yapılmıştır.
 
Yapılan duyuruda HES kodu kontrolleri için İstanbul Havalimanı güvenlik kontrol noktalarında yoğunluk yaşanmaması, emek, zaman ve iş gücü kaybına yol açılmaması için HES kodu kontrollerinin elektronik sistem üzerinden takip edileceği, bu kapsamda İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Uygulaması ve Kart Operasyon Sistemi ile entegre çalışan bir portal hazırlandığı belirtilmiştir.
 
Oluşturulan portal üzerinden yapılacak takip neticesinde karantinada veya hastanede olması gereken personellerin kartlarının kullanıma kapatılacağı ve havalimanına girişlerinin engelleneceği bildirilmiştir.
 
Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı Giriş Kartı'na sahip tüm personellerin 9 Ekim 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar oluşturulan portal üzerinden HES kodu bildirimi yapması gerektiği, bu tarih itibarıyla HES kodu bildirimi yapılmayan personellerin kartlarının bildirim yapılana kadar kullanıma kapatılacağı bildirilmiştir.
 
Söz konusu hususlar dahilinde üyelerimizin havalimanı işlemlerinde sorun yaşamaması adına belirtilen tarihe kadar bildirim yapmaya dikkat etmelerini rica eder, işlerinizde başarılar dileriz.

UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ


 

Cavit UĞUR
Genel Müdür
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr