Anasayfa / Kurumsal / Kurumsal Sorumluluk /İş’te Eşit Kadın Sertifikası

İş’te Eşit Kadın Sertifikası

UTİKAD, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek İşbirliği ile hazırlanan İş'te Eşit Kadın Sertifikası alan ilk sivil toplum kuruluşu olmuştur.

Cinsiyet eşitliğinin sağlanması, cinsiyet ayrımcılığı yapılmaması ve buna karşı sosyal etki oluşturulması, güvenli çalışma koşullarının sağlanması, şiddet ve tacizi önleme mekanizmalarının oluşturulması, üyelerin ve paydaşların bu politikalar doğrultusunda bilgilendirilmesi ve tüm paydaşların çözüme katılımının sağlanmasından oluşan "İş Hayatında Kadına Eşitlik Prensipleri" UTİKAD tarafından benimsenmekte ve iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar verilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

UTİKAD, sertifika alım sürecinde Yönetim Sistemi, İşe Alım ve Çalıştırma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Çalışma Saatleri, Tedarik Zinciri ve Sosyal Etki alanlarında denetlenmiş ve kadın çalışanlarına verdiği önemle 2017 tarihinde sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Başarılı geçen denetimin ardından sertifika 2019 ve 2021 yıllarında yenilenmiştir. Son olarak 2023 yılında yeniden denetime giren UTİKAD, aradan geçen süreçte ortaya koyduğu çalışmalar ve gelişim ile yeniden sertifika almıştır.

UTİKAD üyelerinin de bu sertifikayı alması özendirilmektedir.