Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / SURİYE SINIRINDA GEÇİŞ SEÇENEKLERİ AYNI

SURİYE SINIRINDA GEÇİŞ SEÇENEKLERİ AYNI

SURİYE SINIRINDA GEÇİŞ SEÇENEKLERİ AYNI 03.07.2012

Suriye ile şu anda 8 sınır kapısı açık ve bunların 4’ü çalışıyor. Bu kapıların 4'ünden de insan geçiyor, 2'sinde eşya taşıması da oluyor. Eşyaların taşındığı, ticaretin devam ettiği yalnızca 2 kapı var.

Türkiye-Suriye arasındaki gerilim, özellikle sınır ticaretinden önemli ölçüde gelir elde eden şehirleri etkiledi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu şehirlerdeki tüccarların zararlarının başka kanallara yönlendirilerek telafi edildiğini söyledi.


Yazıcı, "Suriye Türkiye ile en uzun kara sınırı olan ülke ve en çok kara hudut kapısı olan komşusu. Şu anda 8 sınır kapısı açık şu anda 4 kapımız çalışıyor. Bu kapıların 4'ünden de insan geçiyor, 2'sinden eşya taşıması oluyor. Eşyaların taşındığı, ticaretin devam ettiği yalnızca 2 kapımız var. Ticaret hacmi olarak baktığımızda, geçen yılla kıyasladığımız zaman, önemli ölçüde düşüş var. Bu düşüş, tüccarların ticari aktivitesini sonlandırmadı. Tüccarın bu seçenekleri başka yollar bularak ve hükümetin öncülük yapmasıyla başka kanallardan, başka ülkeler üzerinden devam ettiriyor" dedi.
 
 
Kaynak:Lojistik Haber