Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gümrük / HALKALI GÜMRÜĞÜ ÇATALCAYA TAŞINIYOR

HALKALI GÜMRÜĞÜ ÇATALCAYA TAŞINIYOR

HALKALI GÜMRÜĞÜ ÇATALCAYA TAŞINIYOR18.05.2012

TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen 4 Kara Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerine yeniden inşasına ilişkin protokol imzalandı.

 
Bakan Yazıcı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”Gümrük Kapılarının Modernizasyonuna İlişkin Protokolü” imzaladı. TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Yazıcı, yapılan plan çerçevesinde 4 gümrük kapısı ile 1 iç gümrük müdürlüğü olmak üzere toplam 5 gümrük hizmet noktasının yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını hedefleyen bir çerçeve protokolü imzalayacaklarını söyledi.Bu kapsamda Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları yenilenirken Halkalı gümrüğü ise Çatalca’ya taşınacak.

“Modernizasyon en kısa sürede tamamlanacak”

 
Bugüne kadar 7 gümrük kapısının yenilendiğini aktaran Yazıcı, şunları kaydetti: ”Bugün ise biraz daha farklı içeriği olan bir anlaşmayı imzalıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 8 kapımız, bildiğiniz gibi Gürbulak, Sarp, Cilvegözü, Hamzabeyli, İpsala, Kapıkule ve Nusaybin gümrük kapılarıdır. Bunların her biriyle ilgili yapım anlaşmaları tek başına yapılmıştır.
 
 
Tüm bu süreçleri de dikkate almak suretiyle kazandığımız deneyimlerle bugün biraz daha farklı bir anlaşma imzalıyoruz. Bugünkü anlaşma, bir paket anlaşmasıdır. Bu anlaşmayla Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü’nün yenilenmesi ve modernizasyonu, bütçeden hiç bir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Bunların ardından 8 gümrük kapımız daha kalıyor yenilenmesi gereken. Bunları da iki gruba ayırdık. Akçakale, Öncüpınar, Karkamış ve Pazarkule. Diğer grupta da Ali Rıza Efendi, Posof Türkgözü, Dereköy ve Yayladağı. İnşallah bunları da bir plan dâhilinde en kısa zaman içerisinde yapacağız.”

“Bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetler düşecek”

 
Gümrüklerin en önemli işlevinin, zaman kaybına yol açmamak olduğunu vurgulayan Yazıcı, en kısa süre içerisinde ilgili malın, sahibine ulaştırılması gerektiğini söyledi. Bakan Yazıcı, bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetlerin de düşeceğine dikkati çekerek, bugüne kadar yapılan yenilemelerle bu sürelerin kısaldığını ifade etti.
 
Halkalı Gümrüğü Çatalca’ya taşınacak

Türkiye’yi ticaret üssü yapma yolunda yeni bir adım daha atıklarını dile getiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 4 yeni kara gümrük kapısının ve 1 iç gümrüğün modernizasyonu için imzalanan protokolle Hakkari-Yüksekova’dan İran’a açılan Esendere Gümrük Kapısı, Van’dan İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı, Iğdır’dan Nahçıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısı, Ardahan’dan Gürcistan’a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük kapısı ile Halkalı Gümrüğü’nün, yap-işlet-devret modeli ile TOBB tarafından en son teknoloji ile modernize edileceğini bildirdi.

Bu projenin bir taraftan tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması için çok önemli bir adım olurken, diğer yandan Türkiye’nin doğu illerine müthiş bir zenginlik fırsatı da sunacağına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ”Bu 4 Gümrük Kapısının modernizasyonu için, 120 milyon lira yatırım yaparak, hem bölgenin istihdamına hem de ticaretine büyük katkı sağlayacağız. Allah’ın izniyle bu projeler bölgenin çehresini tamamen değiştirecek.

Ticaret zenginliği, zenginlik de huzuru beraberinde getirecek. Ben bu açıdan, bu müthiş projeye imza atan, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı’ya huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Öte yandan bu protokolle, Türkiye’nin en büyük Kara Gümrük Müdürlüğü olan ve günde 700 TIR’ın, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrük Müdürlüğü de Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerinde yeniden inşa edilecektir.

 
Modernizasyon kapsamında ekonomimizin kalbi olan İstanbul’un ihtiyaç duyduğu Lojistik Merkezi de burada inşa edilecek ve ülkemizin ticaret üssü olması noktasında çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Biz TOBB olarak bu 5 proje kapsamında toplam 225 milyon lira yatırım yapacağız ve inşallah inşaatların başlamasından sonra, 1 yıl gibi kısa sürede yatırımları tamamlayarak açılışını yapacağız” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu proje ile gelecek fırsatları şöyle ifade etti:

 
“Esendere Gümrük Kapısı, İran’ın 700 bin nüfusu olan ve nüfusunun % 90’ını Azeri Türklerinin oluşturduğu Urumiye şehrine, sadece 50 km mesafededir. Hakkari’nin, 700 bin nüfusu olan bu pazara hızla ulaşması, bölgenin zenginleşmesi açısından çok büyük fırsat olacaktır.

Kapıköy Gümrük Kapısı, İran’ın 500 bin nüfuslu Hoy kentine 50 km ve İran’ın en zengin ikinci şehri olan 1 milyon 400 bin nüfuslu Tebriz’e sadece 250 km mesafededir. Yani, şu an sadece sınır ticaretinin yapıldığı bu kapının modernize edilmesi ile; Van, Erciş ve Tatvan, 2 milyon nüfuslu bir pazara hızla ulaşma imkanına sahip olacaktır.

 
Nahcıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısının modernizasyonu ise, Iğdır ve Doğubayazıt’ı, doğrudan Nahcıvan’daki kardeşlerimizle buluşturacaktır.
 
 
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ise, Ardahan ve Kars’ı Gürcistan’ın gelişmekte olan güney kesimine bağlayacaktır. Bu bağlantı, tüccar ve sanayicimiz açısından, hem Gürcistan’ın güneyindeki Ahıska Türkleri ile buluşma, hem de büyük bir pazar olan Azerbaycan sınırına 230 km gibi kısa bir mesafede giriş yapma imkanı demektir.

Bu 4 kapı ile doğu sınırındaki illerimizin tamamı, 3 doğu komşumuz olan İran, Gürcistan ve Nahcıvan’la büyük ticaret imkanı kazanacaktır. Bu, hem doğu illerimizdeki ticaretin gelişmesi, hem de önemli yatırım teşviki alan bu illere yerli ve yabancı yatırımcıların çekilmesi açısından çok önemli bir adımdır.”

 
Doğunun çehresi değişecek

Doğu bölgelerindeki bu 4 Gümrük Kapısının modernizasyonu için, 120 milyon TL yatırım yaparak, hem bölgenin istihdamına hem de ticaretine büyük katkı sağlayacaklarını anlatan Hisarcıklıoğlu bu projelerin bölgenin çehresini değiştireceğini ifade etti.

Kaynak:Taşımacılar

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr