Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / CENGİZ TOPEL HAVALİMANI’NDAN ANKARAYA UÇUŞLAR BAŞLIYOR

CENGİZ TOPEL HAVALİMANI’NDAN ANKARAYA UÇUŞLAR BAŞLIYOR

CENGİZ TOPEL HAVALİMANI’NDAN ANKARAYA UÇUŞLAR BAŞLIYOR03.04.2012

Kocaeli'de bulunan Doğu Marmara Bölgesel Havaalanı Cengiz Topel’den Ankara’ya uçuşlar başlıyor.

Cengiz Topel Havaalanı’nda 2 Kasım’da başlatılan Trabzon seferlerinin ardından, şimdi de Ankara uçuşları başlıyor. 2 Kasım`da Anadolu Jet`in Trabzon uçuşlarına başladığı Cengiz Topel Havaalanından Ankara uçuşları başlıyor. Anadolu Jet Havayolları'na ait uçakların ardından şimdide Borajet`e ait ATR 72 tipi 68 kişilik uçaklar Ankara`ya uçacak. 9 Nisan tarihinde başlayacak olan uçuşlarda saat 08:50 de Ankara’dan hareket edecek uçak 09:55`de Cengiz Topel Havaalanı`na inecek. Saat 10:25`de Cengiz Topel`den kalkacak olan uçak 12:45`de Ankara`ya inecek. Saat 16:25`te Cengiz Topel`den kalkacak olan uçak saat 17:30`da Ankara`da olacak.
 
Cengiz Topel Havaalanı'na dış hatlar terminali için çalışmalar sürüyor. Gümrük kapısı olmadığından geçici hudut kapısı niteliğindeki pasaport bankosu ise Avrupa Standartlarında hazırlandı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ankara'da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı ziyaretlerinde bir süre önce sivil havacılığa açılan ve Kocaeli-Trabzon arasında karşılıklı seferlerin başladığı Cengiz Topel Havaalanı'nın daha da geliştirilerek dış hatlar terminalinin yapılmasını talep etmişti.
 
Öte yandan Doğu Marmara’da Kurulu bulunan sanayi kuruluşlarından çalışan yabancı mühendisler başta olmak üzere Almanya`ya gidecek olan yolcular için Pazartesi Almanya-Cengiz Topel, Cuma Cengiz Topel -Almanya seferleri düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.
 
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, Kocaeli'nin Kartepe ilçesi sınırlarında yer alan Cengiz Topel Askeri Havaalanı Sivil tesislerinin Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu,Bursa, Bilecik ve Yalova illerinden oluşan stratejik konumunun bölge insanına hizmet verecek bölgesel merkezi bir havaalanı olduğunu belirtti.
 
Cengiz Topel Havaalanı bölgeye kazanımları konusunda fizibilite çalışmasını yaptıklarını belirten Ayan, stratejik konumu ile deniz - kara - otoyolu - demir yolu bağlantısının Cengiz Topel ile havayolu bağlantısının da eklenerek muazzam bir bağlantı noktasını oluşturduğunu ve Türkiye’de bu konumda başka bir bağlantı noktası bulunmadığını söyledi. Ayan, Cengiz Topel havaalanın sadece Kocaeli’ye hizmet vermeyeceğini yakınlığı itibariyle Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce ve Bolu illerine de aktif hizmet verebilecek konuma bağlantılara sahip olduğunu belirtti. 20 milyonluk bir nüfusa hitap edecek Cengiz Topel Havaalanına sivil havacılığa açılmasıyla turizm, tatil, aile bağları, uluslar arası iş ilişkileri, hac ve umre uçuşları düşünüldüğünde milyonlarca yolcuya hizmet verebileceğini kaydeden Ayan, bu analizlere havaalanın “lojistik” merkez olma öngörüleri de eklendiğinde Türkiye ekonomisini sırtlayan
Doğu Marmara bölgesi sanayinin hava kargo ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağını söyledi.
 
 
Ayan, gün geçtikçe gelişen ve markalaşan Doğu Marmara bölgesinin doğa, sağlık, termal, alternatif turizminin imkanlarına erişim ve ulaşımda havaalanın önemli bir katkı yapacağını sözlerine ekledi.
 
Kaynak:Hava Kargo Türkiye

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr