Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / YUG LOJİSTİK, 2012’DE ATAĞA KALKIYOR

YUG LOJİSTİK, 2012’DE ATAĞA KALKIYOR

YUG LOJİSTİK, 2012’DE ATAĞA KALKIYOR30.01.2012

2007 yılından bu yana proje taşımacılığı ve uluslararası taşımacılık alanlarında hizmetlerini sürdüren Yug Lojistik, 2012 yılındaki hedeflerini büyüttü. Hizmetix Dergisi; Yug Lojistik'in kurulduğu ilk günden bu yana hızlı bir büyüme kaydettiğini belirten Genel Müdür Filiz Hatipoğlu ile lojistik sektöründeki çalışmaları ve 2012 beklentileri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yug Lojistik’in müşterilerine sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz? Bu hizmetler içerisinde hangileriyle ön plandasınız?
 
Proje taşımacılığını önemsiyoruz. Multimodal taşımacılık konusunda da önemli bir deneyime sahibiz. Volümü yüksek olan ürünlerin taşınmasında müşterilerimize çözümler üretiyoruz. Bizi avantajlı kılan unsurların başında da bu geliyor. Kara taşımacılığı, konteyner taşımacılığı, vagon taşımacılığı gibi alanlarda müşterilerimize hizmet veriyoruz.
 
Müşterilerimizle uzun soluklu çalışmayı tercih ediyoruz. Hem fiyatlandırma hem de hizmet anlamında doğru ilkeler ile hizmet vermek, sonrasında ise hizmette sürdürülebilirliği sağlamak her iki taraf için de önemli bir avantaj sağlıyor.
Son yıllarda proje taşımacılığına ilgi arttı. Lojistik sektörü bu alanı geç keşfetti diyebilir miyiz?
 
Proje taşımacılığı çok hızlı gelişen bir sektör oldu. Açıkçası geçmiş yıllarda bu kadar ilgi görmüyordu. Firmalar bu işe pek sıcak bakmıyordu. Ama şimdi o kadar büyük bir hizmet alanı oldu ki firmalar da haklı olarak lojistik sektöründe yeni alanlara kaydı. Son durum farkındalık yaratılması için yarışlar başladı .
 
Hizmet kalitenizi artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
 
Haftalık eğitimler gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımızla birlikte her hafta cuma günü toplantı yaparız. Bir-iki saatimizi bu toplantıya ayırıyoruz. Bir nevi seminer, eğitim gibi oluyor aslında. Müşterilerimizle ilişkilerimizi en üst seviyede tutmamız, istek ve taleplerinin ne yönde olacağını bilmemiz, onları çok daha iyi anlamamız gerekiyor. Toplantılarımızda sürekli bu konular üzerinde duruyoruz. Çünkü artık herkes aynı hizmeti, aynı fiyatı veriyor. Verdiğiniz hizmette farklılık yaratmanız gerekiyor. İletişiminizi kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz.
 
Verdiğiniz hizmetlerde sizi farklı kılan unsurlar nelerdir? Firmalar neden sizi tercih etmeli?
 
Her şeyden önce multimodal taşımacılık sistemiyle hizmet veriyor olmak bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz diyebilirim. Çünkü biz müşterimize: "Biz karayolu taşımacılığı firmasıyız ya da konteyner taşıması veya sadece vagon taşımacılığı yapıyoruz" demiyoruz. Çünkü bizim taşıyacağımız ürünler konteynere vagonlarla çıkıyor, sonrasında ise limana sevk ediliyor ve depolara gidiyor. Müşterinin talebi doğrultusunda eğer ki daha hızlı bir şekilde teslimat yapılması istenirse non Iata olarak hava taşımacılığı ile de sevkiyat yapılabiliyor.
 
2011 yılında yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz? Geride kalan 2011’de hangi projeler tamamlandı?
 
Nizhyug grubunu kauçuk ham madde olarak Yıllık 80 bin mton Pirelli projesi ile kapattık .Dışarıya vermiş olduğumuz hizmetlerden Cargill firmasının fruktoz şurubunu taşıdık. 5 bin tonluk bir projeydi. Ocak 2011’de başladığımız proje yıl sonuna kadar devam etti. Ukrayna-Kiev adres teslimli bir projeydi. Yaptığımız iş basit bir iş değildi.likit ürünü olup ; İso tank ve flexyler ile Türkiye depolar dan , odessa limanına yüklendi, sonrasında kiev adres teslim i olarak devam etti. .
 
2011 yılı temmuz ayında Kordsa Grubu nun ihalesine girdik . Belirli destinasyonlar için ihaleyi kazandık. 2012 yılı içinde bizi ihaleye davet ettiler . ihaleye katıldık . sonuçları bekliyoruz . Bunun yanında Alarko firmasının projelerini 2009 yılından itibaren hem kara yolu olarak hemde cntr taşımaları için hizmet veriyoruz .
 
Sektörün önemli fuarlarından biri olan Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda katılımcıları arasındaydınız.
 
Logitrans’ı lojistik sektörü için önemli bir fuar olarak görüyorum. Fuarın bizim için verimli geçtiğini söyleyebilirim.
 
Lojistik sektörünün 2012 yılı perspektifini nasıl çizersiniz? Gelecekle ilgili hedeflerinizi paylaşır mısınız?
 
Lojistik sektörü 2011’de iyi işler yaptı..Tüm hatlarla Armatörler ile iletişim halindeyiz Ancak 2012’nin çok iyi geçmeyeceği izlenimleri yaratılmakta. Sektörün aktörleri, "Küçük firmalar batacak, büyükler ayakta kalacak" diyor. Finans gücü sağlam olanların 2012’de derinleşmesi beklenen ekonomik krizden daha güçlü çıkabileceğine dair görüşler bildiriyorlar.
 
Aslında Avrupa’da, Amerika’da ve Uzakdoğu’da ciddi bir daralma söz konusu. Dolayısıyla piyasadaki daralamaya orantılı olarak lojistik sektöründe de yüzde 30’lara varan bir daralma yaşanması bekleniyor.
 
Genel perspektifte baktığımızda kriz sadece Avrupa’da. Kriz döneminde Almanya Fransa gibi Avrupa pazarında iş yapma hedefinde olan firmaların yeni hedefler belirlemeleri gerekiyor. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın avantajını görebilecek ve bunu değerlendirebilecek güce sahip olmalıyız. Bu coğrafyanın avantajlarını en iyi şekilde kullanmak Türk lojistik sektörünün geleceği açından önem arz ediyor. Şu dönemde Avrupa pazarında iş yapmak için ısrarcı olmamak gerekir. Bana göre artık Avrupa dışındaki diğer pazarlarda genişleme ve büyüme olacak.
 
Önümüzdeki 6 ay, 1 yıl kriz söylentileri azalıncaya, ticari anlamda işler rayına oturana kadar lojistikte kimse riske girmek istemeyecek. Ancak Yug Lojistik olarak 2012 için kötümser değiliz.
 
Bizim önemli bir farkımız var. Ağırlıklı olarak lastik piyasasına çalışıyoruz. Önemli bir pazar payına sahibiz. Dinamik ve hareketli bir sektör olduğu için bu alandaki iş performansımızda bir düşüş beklemiyoruz. Aksine, 2012 yılında bu alanda yeni yapacağımız kontratlarla birlikte portföyümüzde yüzde 50 artış bekliyoruz. Lojistik sektöründeki hizmetlerimizde yüzde 30 daralmaya karşın yüzde 50 artış olacak. Dolayısıyla önümüzdeki sene aldığımız ödülleri çok arttıtırarak Yug Lojistik’i sektörde en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz.
 
Logitrans 2011 Lojistik Ödülü töreninde iki ödül birden aldınız. Neler söylemek istersiniz?
 
Uluslararası Deniz Taşıması Organizatörlüğü ve Lojistik Projeler dalında iki ödül birden aldık. Açıkçası ödül beklemiyor duk . Hiç beklemiyor iken 1 degil , iki ödül almak bizi çok sevindirdi. Çünkü konuşmaların başındada firmalara tek ödül verilecek diye bilgi verildi . Gerçekten Yug Lojistik ailesi olarak çok mutlu olduk. Benim için çok keyifli bir andı, tarif edemem. Ekip olarak daha motive olduk...
 
Kaynak:Hizmetix
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr