DEMİR İPEKYOLU

DEMİR İPEKYOLU15.12.2011

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''Uluslararası konumda ilgileri bölgeye çeken Kars-Tiflis-Bakü Projesi, Marmaray'la birlikte Londra'dan Pekin'e bir ulaşım koridoru oluşturarak, tarihi ipekyolunu demir ipekyoluna çevirecek''dedi.

Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu güzergahta yapılacak taşımaların bölge şehirlerinin kalkınmasında çarpan etkisi yapacağını belirterek, Kars-Iğdır-Dilucu-Nahçivan hattının yapılmasıyla uluslararası taşımacılık alanında alternatif bir koridora daha sahip olunacağını kaydetti.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarının, Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya ile kalmayacağını, Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Antalya'ya kadar uzanacağını ifade eden Karaman, şöyle konuştu:

''Örnek verecek olursak Trabzon'un Erzincan'a, güneye bağlanmasıyla, GAP Bölgesi'ndeki üretimlerin kuzey ülkelerine gönderilmesi, kuzey ülkelerinden deniz yoluyla Türkiye'ye gelen yüklerin güneydeki Ortadoğu ülkelerine geçişi mümkün olacak. Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşıyan ve uzun yıllardır devam eden Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) amacına tam olarak ulaşması, GAP bölgesiyle Trabzon arasındaki demiryolu bağlantısının yapılmasıyla mümkündür. Trabzon limanının demiryolu şebekesine bağlanmasıyla Karadeniz'de demiryolu bağlantısı olan ikinci liman olacaktır. Bu projelerin ana kapsamı, 2023 hedefleri paralelinde 10. Ulaştırma Şurası'nda belirlenmiştir. Bu şurada önemli kararlar alınmış, ulaşım sisteminin haritası çizilmiştir. Bu çerçevede, 2023 yılına kadar ulaştırma sektörüne 14 yılda yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık kısmı demiryollarına yapılacaktır.''

KARS-TİFLİS-BAKÜ DEMİRYOLU HATTI

Uluslararası demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi için de önemli projeler bulunduğuna da dikkati çeken Karaman, şunları söyledi:

''Bunlardan biri de, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan işbirliğiyle 'Demir İpek Yolu' olarak nitelenen Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'nin temeli atıldı. Projeyle Gürcistan'da 265 kilometre, 76 kilometresi Türkiye sınırları içinde olmak üzere Kars-Ahılkelek arasında 105 kilometre demiryolu inşa edilecek. Azerbaycan'da ise 165 kilometrelik demiryolu onarılacaktır. Projenin 2012 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ilk yıllarında 1.5 milyon yolcu ve yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenmektedir.''

ERZURUM LOJİSTİK MERKEZİ

Karaman, Erzurum'da şehir merkezinde yükleme boşaltma tesisinin hizmet verdiğini, ancak özellikle dökme yüklerde oluşan tozumanın, gürültü, görüntü ve çevre kirliliği yaratması nedeniyle, kent içinde kalmış yük hizmetlerinin şehir dışına çıkartılmasının zaruri hale geldiğini bildirdi.

Erzurum'da Organize Sanayi Bölgesi yanında bulunan Palandöken'de bir lojistik merkez kurma çalışmalarına başlandığını anlatan Karaman, sözlerine şöyle sürdürdü:

''Söz konusu merkez, Türkiye lojistik sektörüne 437 bin ton taşıma kapasitesi sağlanacak, ülkemize 280 bin metrekare lojistik alan kazandırılacaktır. Kars ve çevresine hitap edebilecek özellikte, başta Bağımsız Devletler Topluluğu, Türk Cumhuriyetleri ve İran olmak üzere ithalat ve ihracat taşımaları için Kars'a Lojistik Merkez kurulması için de çalışmalara başlanmıştır. Lojistik merkezden kömür, askeri eşya, gübre, yem, konteyner, un ve akaryakıt gibi taşımaları yapılacaktır. Söz konusu lojistik merkezle Türkiye lojistik sektörüne 412 bin ton taşıma kapasitesi sağlanacak, ülkemize 316 bin metrekare lojistik alan kazandırılacaktır.''

Kaynak: Habertürk

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr