Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / CONMAR, BEŞ YILDA ‘İLK BEŞ’İ HEDEFLİYOR

CONMAR, BEŞ YILDA ‘İLK BEŞ’İ HEDEFLİYOR

CONMAR, BEŞ YILDA ‘İLK BEŞ’İ HEDEFLİYOR11.10.2011

Depolama alanında her yıl iki kat büyümeyi planlayan Conmar Lojistik’in hedefi; önemli bir fırsat olarak gördüğü bu alanda 2015 yılına kadar Türkiye’nin ilk beş firması arasına girmek.
Global krizin etkisiyle şirketlerin küçülmeye doğru gittiği 2009 yılında, lojistik sektörüne iddialı bir giriş yapan, farklı ürün ve çözümleriyle ön plana çıkan Conmar, özellikle tekstil lojistiğinde Türkiye’nin tercih edilen firmalarından biri haline gelmeyi başardı. Çevreye duyarlı taşıma modlarına öncelik veren şirket, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı yapıyor. Proje taşımacılığı da yapan Conmar, aynı zamanda depolama, gümrükleme, dış ticaret danışmanlığı ve gemi kiralama hizmeti de sunuyor.

Tekstil lojistiğinde hedef ilk 10

Her biri yirmi yılı aşkın iş tecrübesine sahip ortaklarca kurulan şirketin kurucularından ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olan Dr. Hakan Çınar, Conmar’ın 2010 ve 2011 yıllarında bir önceki yıla oranla iki kat büyüdüğünü, bundan sonraki yıllarda da her yıl iki kat büyümeyi planladığını ifade etti. 2015 yılına kadar Conmar’ın tekstil lojistiğinde Türkiye’nin ilk 10 firması arasına girmeyi hedeflediğini belirten Çınar, depolama alanında ise ilk beşi hedeflediklerini aktardı.

"Eğitimlerimizle fark yaratıyoruz"

Müşteri odaklı çalışan bir firma olarak, müşteri taleplerine her zaman öncelik verdiklerini vurgulayan Çınar, düzenli aralıklarla müşterilerine özel eğitim programı yürüttükleri bilgisini verdi. Çınar, bu eğitimlerde her seferinde farklı bir konuyu masaya yatırarak bilgi birikimlerini müşterileri ile paylaştıklarını söyledi. Aynı zamanda akademisyen olan Dr. Hakan Çınar, şirket olarak sloganlarının da ‘lojistikte eğitim şart’ olduğunu ifade etti.

“2023 hedefleri için lojistik yatırım şart”

Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri konusunda umutlu olduğunu belirten Çınar, ihracatın giderek artmasının umut verici olduğunu ancak 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak için daha çok çalışılması ve üretimin artırılması gerektiği görüşünde.  Çınar, lojistik altyapının bu büyümeye cevap verebilmesi için, özellikle teknoloji ve altyapı yatırımlarına hız verilmesi gerektiğini dile getirdi.  Çınar, “Conmar olarak biz de bu büyüme ve gelişimden aynı oranda yararlanmayı umuyor ve kendimizi bu büyümeye sürekli olarak hazırlıyoruz” dedi.

“Kriz dünyada yeni başlıyor etkileri artacak”

Aynı zamanda iktisatçı kimliği de olan Çınar, krizin dünyada daha yeni başladığına ve etkilerinin bundan sonra daha da artacağına inandığını dile getirdi. Çınar konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Çünkü ekonomilere ülkelerin ve hükümetlerin geçici çözümleri ile müdahaleler edilebildi ancak. Ama bundan sonrasında bu denli kolay olacağını zannetmiyorum. Tüketim alışkanlığı ve ihtiyacın üzerinde harcama isteği artık tüm dünyada bir kültür halini aldı. Bu devam ettiği sürece de her zaman ekonomilerde sıkıntı yaşanacaktır. Tüketimin elbette sürmesi gerekiyor, zira aksi de işsizlik ve durgunluğa yol açar, ancak tüketim dengeli ve tasarruflu olmak zorunda. Ekonomik krizi Türkiye için bir fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Üretim kapasitemizi geliştirebilmeli, coğrafi avantajımızı kullanabilmeli ve genç nüfus ve dinamik işgücünden iyi istifade edebilmeliyiz. Ancak, lojistik ile ilgili eğitimli insan sayısını da paralelde geliştirebilir ve artırabilirsek, lojistik de ülkemizdeki bu fırsat ve büyümeye karşılık verebilir düşüncesindeyim.”

Kaynak: Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr