Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / FİLO YÖNETİMİ YABANCI CIO’LARLA MASAYA YATIRILIYOR

FİLO YÖNETİMİ YABANCI CIO’LARLA MASAYA YATIRILIYOR

FİLO YÖNETİMİ YABANCI CIO’LARLA MASAYA YATIRILIYOR10.06.2011

Türkiye’de bir ilke imza atarak 2009 yılında ‘filo yönetimi’ başlıklı ilk semineri düzenleyen FMT (Fleet Manager Turkey), eylül ayında düzenleyeceği 2. Filo Yönetimi Semineri’nde bu kez konusunda uzman yabancı CIO’ları da ağırlayacak.

Seminer, sektöre hizmet veren ve hizmet alan tüm filo yönetim profesyonellerini aynı platformda buluşturacak.  Yerel ve uluslararası şirketlerin filo yönetimi uygulama ve deneyimlerini, sektörün tüm tarafları ile paylaşma fırsatı bulacağı seminer, yeni ürün ve hizmetleri, güncel filo iş akış süreçlerini, tarafların karşılıklı talep ve beklentilerini, yönetsel olarak analiz ederek katılımcıların çeşitli alanlarda yetkinlikler kazanmasını amaçlıyor.  Seminerin bazı konu başlıklarını ise şunlar oluşturuyor: Etkili filo yönetiminin nasıl yapıldığı; sigorta, muayene ve kanuni mevzuat yönetimi; şirket araç kullanım politika ve prosedürleri; filo kaza oranlarını düşürmenin ve sürücü yetkinliklerini arttırmanın yolları; K.T.K. Kanunu güncel yasal mevzuatları, yetki belgelerine ilişkin son düzenlemeler ve yönetmelikler; uluslararası filo yönetimi şirketlerinin uygulamaları, Türkiye pazarına bakışları.

Lojistik sektörü ağırlıkta

İlk olarak 2009 yılında gerçekleştirilen seminerin Türkiye’de önemli bir açığı kapattığını ve oldukça başarılı geçtiğini ifade eden Fleet Manager Turkey şirket ortaklarından Dilek S. Ayan, özellikle lojistik sektörünün seminere büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Şirketlerin filo yönetimi konusunda bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duyduklarını ve ortak bir platformda buluşmak istediklerini belirten Ayan, katılımcıların büyük çoğunluğunu şirketlerin üst düzey yetkililerinin oluşturduğunu vurguladı.  İkinci seminerde ilkinden farklı olarak uluslararası katılımın da olacağının altını çizen Ayan, “Filo yönetimini dünyada 70 ülkede yapan ve 70 ülkeyi tek network üzerinde toplamış, konusunda oldukça başarılı firmaların CIO’ları seminerimizde konuşmacı olarak yer alacak. Bu seminerde özellikle uluslararası filo yönetimi hizmeti veren firmaların CİO’ları katılımcılarla bilgi ve birikimlerini paylaşacak. Seminerde, hem filosunu iyi yöneten firma CIO’ları hem de bizim gibi filo yönetimi danışmanlığı veren firma yöneticileri olacak.  Filo yönetimi dünyada nasıl yapıldığı ve Türkiye’de nasıl olması gerektiği gibi konuları burada tartışacağız” açıklamasında bulundu.

Farklı şehirlerde şube açacak

2000 yılında Hollanda merkezli olarak kurulan ve filo sektörüne danışmanlık hizmeti sunan FMT Türkiye, 2008 yılında şirketin tüm hisselerini devralarak yüzde yüz Türk şirketi olarak hizmet vermeye başladı. Abdi İbrahim, Vodafone gibi büyük firmalara danışmanlık hizmeti sunan şirket, şu anda Türkiye’de 4 bine yakın araç filosu yönetiyor. Araç kiralama veya araç markası seçme operasyonlarında firmalara danışmanlık desteği sunduklarını aktaran Ayan, firmalara sunulan danışmanlık hizmetini şu sözlerle anlatıyor: “Firmalar filolarını yönetirken belirli kademeler üzerinden bunu yapıyorlar.  Aynı zamanda teknolojiden yararlanıyorlar. Teknoloji Türkiye’de araç takip sistemleri ve filo yönetim sistemleri ile gelişiyor.  Firmaların birçoğu da bundan yararlanmaya başladı. Filo sahibi tüm firmalar filolarını yönetirken eğitimli, raporlamaları yapabilecek ve konusuna hakim kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Herhangi bir firma filosunu yönetirken uzman bir kadroya ihtiyaç duyuyorsa FMT o noktada ekip olarak destek sunuyoruz. Eğitimini tamamlamış içimizden bir kişiyi bünyelerine yerleştiriyoruz. Bağlantıyı kesmiyoruz ve yerleştirdiğimiz kişiye filo yönetiminde her türlü desteği sunmaya devam ediyoruz.”  Filonun doğru kullanımının firmaya ciddi oranda bir maliyet avantajı sağladığını belirten Ayan, filo yönetimi alanında sunulan danışmanlık hizmetine giderek daha çok firmanın ilgi gösterdiğini aktardı. 2012 yılının sonuna kadar önemli şehirlerde şubeler açacakları bilgisini de veren Ayan, “Aynı zamanda uluslararası düzeyde bu işi yapan bir firmanın yetkilileri ile görüşüyoruz.  Onlar da Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin çok büyük bir Pazar olduğunun farkında. Yalnız başlarına bu pazarlara girmenin zor olduğunu bildikleri için  bizimle anlaşarak Türkiye  pazarında ilerlemek konusunda işbirliği yapmak istiyorlar” diye konuştu. 

Eğitim vermeye hazırlanıyor

Eğitim ile ilgili yeni bir projeleri olduğunu belirten Ayan,  yakın zamanda filo yönetimi konusunda eğitim verme hazırlı yaptıklarını söyledi. Ayan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Biz bu konuda eğitim vermek istiyoruz çünkü bu konuda çok ciddi bir talep söz konusu.  FMT bu işin eğitimini verecek bilgi ve tecrübeye sahip. 4 hafta ila 8 hafta sürecek olan eğitimlerimiz sonunda sertifika da vereceğiz. Ayrıca ilk üçe giren arkadaşları da biz kendi bünyemize alacağız ve bir nevi istihdam oluşturacağız.

Kaynak: Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr