Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Eğitim ve Etkinlikler / DENİZCİLİK EĞİTİM KONSEYİ YTÜDE TOPLANDI

DENİZCİLİK EĞİTİM KONSEYİ YTÜDE TOPLANDI

DENİZCİLİK EĞİTİM KONSEYİ YTÜDE TOPLANDI31.05.2011

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi ev sahipliğinde Denizcilik Eğitimi veren Fakülte ve Yüksek okulların bir araya gelmesiyle oluşturulan Denizcilik Eğitim Konseyi’nin toplantısı yapıldı.

Toplantıya Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Müsteşar Yardımcısı Hamza Taşkeser, Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü Deniz İşleri Dairesi Başkanı Cem Erdem, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın, Konseye üye Fakülte ve Yüksekokulların Dekan ve Müdürleri ile çok sayıda denizcilik alanındaki öğretim elemanları katıldı. Toplantıya yeni kurulan Balıkesir Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Yaman da katıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahri Şahin, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu'nun açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda aşağıdaki gündem maddeleri görüşüldü.

1. Bologna süreci, MÜDEK ve IMO kapsamında ‘Denizcilik Eğitimine Yönelik Ulusal Kalite Güvence Sistemi’nin hazırlık çalışmaları ve kapsamının görüşülmesi (STWC 2010 değişiklikleri dahil)
2. STCW 2010 değişiklilerine göre müfredat değişikliğinin görüşülmesi (Stajın 12 aya çıkarılması, Elektroteknik Zabitliği vb.).
3. Denizcilik alanındaki yeni Doçentlik kriterlerinin değerlendirilmesi,
4. Ulusal Denizcilik Kongresi düzenlenmesiyle ilgili görüşlerin alınması,
5. DEK Çalışma Esasları Taslağı’nın görüşülmesi,
6. DEK’in yapacağı faaliyetlerle ilgili ‘5 Yıllık Strateji Belgesi’nin oluşturulması.
7. Ortak Web Sayfası’nın oluşturulması.

Bir sonraki Denizcilik Eğitim Konsey toplantısının Şubat 2012'de Gaziantep Zirve Üniversitesi'nde yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Deniz Haber