Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE, GÜNEYDOĞU AVRUPA FORWARDER VE LOJİSTİK OPERATÖRLERİNİ AĞIRLIYOR

TÜRKİYE, GÜNEYDOĞU AVRUPA FORWARDER VE LOJİSTİK OPERATÖRLERİNİ AĞIRLIYOR

TÜRKİYE, GÜNEYDOĞU AVRUPA FORWARDER VE LOJİSTİK OPERATÖRLERİNİ AĞIRLIYOR11.05.2011

Lojistik sektörünün öncü ve önder derneği UTİKAD olarak Güneydoğu Avrupa Forwarder ve Lojistik Operatörleri ile sektör mensuplarını İstanbul’da bir araya getirecek Kongre yaklaştığı için heyecan duymaktayız. Kongre’ye katılacak 10’dan fazla ülkenin delegeleri bölgedeki Intermodal Taşımacılık dinamiklerini değerlendirecek ve partnerleriyle iş ilişkileri  kurma ve geliştirme olanağı bulacaklar.

Sponsorlarımızın vermiş olduğu büyük destekten ötürü de gurur duymaktayız. Kendilerin ne kadar teşekkür etsek azdır. 25 yıldır sektörde varolan UTİKAD’a sektörün tüm firmaları her zaman destek olmuş ve katkı sağlamışlardır. Bütün sponsorlarımıza, özellikle de İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türk Hava Yollarına en içten şükranlarımı sunarım.

Dünya’nın 5. Büyük ticaret odası olan İstanbul Ticaret Odası’nın, 2011 çalışma programında lojistik sektörüne ‘Türkiye’nin Stratejik Sektörü’ olarak yer vermiş olması hepimiz için çok önemli bir gelişmedir. Artık sadece biz sektör kuruluşları değil, ticaret dünyasının mensupları da lojistik sektörünü en önemli paydaşları olarak görmekteler. İTO Ggçtiğimiz yıllarda da bugün de, UTİKAD’ın faaliyetlerinin en önemli destekçisi olmayı sürdürmüştür. İTO yönetimi, bizleri her zaman ulusal ve uluslararası alanda etki yaratmamız konusunda cesaretlendirmiştir. Türkiye ve Doğusundaki ECO ülkelerinin, bugün canlandırılması elzem olan İpek Yolu’nun en önemli sektörel kuruluşu olan ECO Lojistik Hizmet Sağlayıcıları Dernekleri Federasyonu (ECOLPAF), onların desteği olmadan kurulamazdı.

İTO, yalnızca yerli ve yabancı lojistik firmalarının değil, sektörün en büyük kullanıcıları olan ithalat ve ihracatçılarının da iştirak edeceği bu Kongrede bizimle birlikte olacaktır. Türkiye’nin dış ticaretinin neredeyse yüzde 40’lık bölümünün İTO üyeleri tarafından yapıldığı da dikkate alınması gereken önemli bir noktadır.

Bir diğer önemli sponsorumuz Turkish Cargo, son 5 yılda önemli ölçüde ve hızlı bir büyüme kaydetti. Bugün 178 destinasyona, 5’i kargo uçağı olmak üzere 164 uçaklık bir filoyla hizmet veren geniş bir ağa sahiptir. Bu yazıyı yazarken dahi, Turkish Cargo üzerinde önemle durduğu bölge olan Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nde ağlarını ve filolarını genişletmeye devam ediyor. Kongre katılımcılarımız, Turkish Cargo yetkilileriyle de direkt olarak görüşüp hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi alma şansını elde edecekler. Türkiye hava taşımacılığının en önemli temsilcisi olarak Turkish Cargo’yu Kongremizde ağırlamak UTİKAD’a büyük şeref verecektir.

2010 verilerine göre, Türkiye’nin, dünyanın Çin ve Hindistan’dan sonra en hızlı gelişen 3. ekonomi olduğuna ve Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomiye sahip ülkesi olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Bütün ekonomilerin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe ise Çin’den sonra 2. sırada yer almaktayız. Bir başka deyişle, ‘Dünya’yı bizler inşa ediyoruz.’
Cumhuriyet’in 100. Yıldönümü olan 2023 yılı için Türkiye, 1,2 Milyar Dolar dış ticaret hacmi hedeflemektedir. UTİKAD da bu hedefin gerçekleşmesi için lojistik sektörü açısından gerekeni yapacak ve ülkenin Dünya Bankası Lojistik Performans İndeksi’nde ilk 10’a girmesine katkı sağlayacaktır.

Bütün bunlar, büyüklü küçüklü birçok yatırımcının büyük bir gelişme potansiyeline sahip olan Türk Lojistik Sektörüne yönelmesinin önemli nedenlerinden birkaçıdır. Yakın zamanda Türkiye’de lojistik merkezlerinin kurulmasını konuşurken, artık bütün Türkiye’nin önemli bir uluslararası lojistik merkez olması gerektiğini öngörmekteyiz.

UTİKAD’ın 25. Kuruluş Yıldönümünde, tüm Devlet Kuruluşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve özel sektör firmalarımızı Türkiye’nin önemli büyüme dinamiklerine sahip lojistik sektörünün sunduğu fırsatları değerlendirmeye kongremize davet ediyoruz. Sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyacağız!

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr