Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / AKPORTTAN UKRAYNAYA ULUSLARARASI RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI

AKPORTTAN UKRAYNAYA ULUSLARARASI RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI

AKPORTTAN UKRAYNAYA ULUSLARARASI RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI14.04.2011

Ro-Ro rampa donanımlı rıhtımlarıyla uluslararası Ro-Ro piyasası için öncelikli liman haline dönüşen AKPORT’tan Ukrayna Illychevsk Limanı’na seferler başladı.

Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, “Halen işbirliği yaptığımız firmalar veya başka yeni müşterilerle, olası yeni limanlara hat açmak konusunda istekliyiz” dedi.

Yurt içine verdiği Ro-Ro hizmetlerinin yanı sıra Fransa’nın Toulon Limanı ve İtalya’nın Trieste Limanı’na düzenlenen Ro-Ro seferlerine Ukrayna’yı da ekleyen Akport, ihracat seferberliğinde önemli bir rol üstleniyor.

19 Mart tarihinden itibaren Akport Tekirdağ-Ukrayna Illychevsk Limanları arasında başlayan Ro-Ro seferleri İskandinav kökenli Sea Lines firması tarafından yapılıyor. Haftada karşılıklı iki sefer olarak planlanan servis, firmaya ait 140 treyler ve 166 yolcu kapasiteli Sea Partner Ropax gemisiyle gerçekleştiriliyor. Bu seferler ile Makedonya-Ukrayna arası taşıma yapan TIR’lar da Akport Tekirdağ Limanı’ndan Ukrayna’ya Ro-Ro gemileri ile kısa sürede ulaşıyor.
Trakya ve Anadolu arasında yük taşımacılığında kritik bir öneme sahip bulunan Akport Limanı, halen günde beş kez karşılıklı olarak düzenlenen Marmara Denizi havzasındaki Ro-Ro seferlerine ilaveten açılan yeni hatlarla Türk sanayicisi için hizmet çıtasını daha da yukarıya taşıyor.

Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, özellikle Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine taşıma yapan TIR firmalarına zaman ve maliyet avantajı getirecek Ukrayna Illychevsk seferlerinin Türkiye ve Balkan ülkeleri için önemli bir alternatif yaratacağını söyledi. Ukrayna’ya karayoluyla ortalama 5 gün olan seyahat süresinin bu seferler ile 26 saate indiğini ve 1200 km avantaj sağlandığını belirten Sözeri, “Akport Tekirdağ-Illychevsk Limanları arasındaki sefer sayesinde geçişte sıkıntı yaşanılan 3 sınır kapısı da by pass edilmiş oldu” dedi.
 

AKPORT hakkında

Akport Tekirdağ Limanı, toplam 130.000 m2 alana, 2.000 m rıhtım uzunluğuna, yıllık 3.000.000 ton dökme yük ve 300.000 TEU konteyner kapasitesine sahip, dahili ve uluslararası Ro-Ro hizmeti veren, çağdaş donanımı ve deneyimli kadrosuyla örnek bir liman kompleksidir.
 
Akkök Grubu, Tekirdağ Limanı'nı, 1997 yılında özelleştirmeden devralmış ve başlangıçta küçük bir iskele görünümünde olan tesisi 65 milyon dolar yatırım yaparak, bölgenin ana limanı olarak hizmet eden yüksek kapasiteli, çağdaş bir liman haline dönüştürmüştür.
Limanda verilen başlıca hizmetler; dökme yük/genel yük yükleme/boşaltma hizmeti, konteyner yükleme/boşaltma hizmeti, Tekirdağ-Güney Marmara arasında Ro-Ro hizmeti, Tekirdağ-  Illychevsk Limanı arasında Uluslararası Ro-Ro Hizmeti, kılavuzluk hizmeti, depolama hizmeti, bunker hizmetidir (ÖTV'siz yakıt satışı).

Akport Tekirdağ Limanı, Tekirdağ-Muratlı arasındaki demiryolu hattının Ağustos 2010'da faaliyete geçmesini ve buna bağlı olarak Vagon Ro-Ro gemisinin yanaşacağı yeni demiryolu ve rampa yatırımının tamamlanmasını takiben, Tekirdağ-Derince ve Tekirdağ-Bandırma arasında çalışacak olan ‘demiryolu tren ferisi’ne de hizmet verir hale gelmiştir. Limanın yılda en az 55 bin vagon hareketine ev sahipliği yapması hedeflenmektedir.

Akport Tekirdağ Limanı, faaliyetlerini çeşitlendirmek ve müşterilerine sürdürülebilir hizmet sunabilmek için ihtiyaçlar üzerinde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Kaynak: Uta Lojistik

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr