Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / YATIRIMCI, ARNAVUTLUKA DA RO-RO İSTİYOR

YATIRIMCI, ARNAVUTLUKA DA RO-RO İSTİYOR

YATIRIMCI, ARNAVUTLUKA DA RO-RO İSTİYOR04.04.2011

İTO'nun, beşinci kez Türk Ürünleri Sergisi açtığı Arnavutluk, Türk girişimciler için hem yatırım, hem de Avrupa ve Balkanlara ihracat açısından fırsatlar ülkesi konumunda. Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan Aşan ve işadamları, Durres Limanı'na Ro-Ro seferleri başlatılması durumunda ihracatı kolaylaştıracağı görüşünde

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO), 60 firma ile bu yıl beşinci kez Türk Ürünleri Sergisi açtığı Arnavutluk, Türk yatırımlarını bekliyor. Durres Limanının önemine dikkat çeken Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan Aşan, "İş dünyası Türkiye'den Durres Limanı'na Ro-Ro seferlerinin yapılmasını istiyor" mesajı verdi. Arnavutluk'ta ticaret yapan Türk firmalarının yöneticileri de Durres Limanının Türkiye'nin Avrupa'ya açılacak kapısı niteliğinde olduğu vurguladı.

Sergi açılışı nedeniyle Arnavutluk'ta bulunan Türk işadamları ve basın mensuplarına resepsiyon veren Tiran Büyükelçisi Hasan Aşan, Durres limanının taşıdığı büyük öneme dikkat çekerek, "İş dünyası Türkiye'den Durres Limanı'na Ro-Ro seferlerinin yapılmasını istiyor" mesajını verdi.

Büyükelçi Aşan, TİKA'nın ticareti ve kültürü geliştirmek adına yaptığı çalışmalara değinerek, "Arnavutluk hızla gelişiyor. Durres'le Makendonya arasındaki otobanın yapımı tamamlandı. Türkiye'nin bu gelişmişlikte daha çok payı olabilir" dedi.
Türkiye'nin AB'ye açılan kapısı
Arnavutluk'ta faaliyet gösteren Türk firmalarının müdürleri de, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ticaretin daha üst düzeye çekilmesi için Durres'e Ro-Ro seferlerinin düzenlenmesinin önemine değinerek, bu limanın Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olabileceği vurgusun yaptılar.
TÜİK verilerine göre Türkiye'nin Arnavutluk'a olan ihracatı 1997 yılında 41 milyon dolar iken bu rakam 2010 yılında 241 milyon dolara yükseldi. Türkiye'nin Arnavutluk'tan yaptığı ithalat da 3,3 milyon dolardan 86 milyon dolara çıktı.

Alpet 93 istasyon ile lider
Alpet Genel Müdürü .... Arnavutlukta şuanda 93 istasyonumuz var. Ülkede Pazar lideriyiz. Balkan coğrafyasında şimdlilik sadece bu ülkede faaliyet gösteriyoruz. İleriki dönemlerde bu coğrafyaya açılabiliriz. Bunun haricinde Türkiye'de 450 istasyon olmakla birlikte Kıbrıs'ta da istasyonlarımız var. Alpet 93 istasyona 6 yıl gibi kısa bir sürede ulaştı. Bu bizim için önemli ve güzel bir başarı. Arnavutluk eğer AB'ye girerse gelişimi çok daha hızlı olur. Çünkü AB'nin göbeğinde bir ülke.

Kaynak: Yılmaz Yıldız/Yenişafak/Tiran
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr