Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / AKPORTTAN UKRAYNAYA RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI

AKPORTTAN UKRAYNAYA RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI

AKPORTTAN UKRAYNAYA RO-RO SEFERLERİ BAŞLADI29.03.2011

Ro-Ro rampa donanımlı rıhtımlarıyla Ro-Ro piyasası için öncelikli liman haline dönüşen Akport’tan Ukrayna Illychevsk Limanı’na seferler başladı.

Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, “Halen işbirliği yaptığımız firmalar veya başka yeni müşterilerle, olası yeni limanlara hat açmak konusunda istekliyiz” dedi.

Yurt içine verdiği Ro-Ro hizmetlerinin yanı sıra Fransa’nın Toulon Limanı ve İtalya’nın Trieste Limanı’na düzenlenen Ro-Ro seferlerine Ukrayna’yı da ekleyen Akport, ihracat seferberliğinde önemli bir rol üstleniyor.
19 Mart tarihinden itibaren Akport Tekirdağ-Ukrayna Illychevsk Limanları arasında başlayan Ro-Ro seferleri İskandinav kökenli Sea Lines firması tarafından yapılıyor. Haftada karşılıklı iki sefer olarak planlanan servis, firmaya ait 140 treyler ve 166 yolcu kapasiteli Sea Partner Ropax gemisiyle gerçekleştiriliyor. Bu seferler ile Makedonya-Ukrayna arası taşıma yapan TIR’lar da Akport Tekirdağ Limanı’ndan Ukrayna’ya Ro-Ro gemileri ile kısa sürede ulaşıyor.

Trakya ve Anadolu arasında yük taşımacılığında kritik bir öneme sahip bulunan Akport Limanı, halen günde beş kez karşılıklı olarak düzenlenen Marmara Denizi havzasındaki Ro-Ro seferlerine ilaveten açılan yeni hatlarla Türk sanayicisi için hizmet çıtasını daha da yukarıya taşıyor.

Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, özellikle Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine taşıma yapan TIR firmalarına zaman ve maliyet avantajı getirecek Ukrayna Illychevsk seferlerinin Türkiye ve Balkan ülkeleri için önemli bir alternatif yaratacağını söyledi. Ukrayna’ya karayoluyla ortalama 5 gün olan seyahat süresinin bu seferler ile 26 saate indiğini ve 1200 km avantaj sağlandığını belirten Sözeri, “Akport Tekirdağ-Illychevsk Limanları arasındaki sefer sayesinde geçişte sıkıntı yaşanılan 3 sınır kapısı da by pass edilmiş oldu” dedi.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr