Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN YILDIRIMDAN İZMİRE SEKİZ MÜJDE

BAKAN YILDIRIMDAN İZMİRE SEKİZ MÜJDE

BAKAN YILDIRIMDAN İZMİRE SEKİZ MÜJDE29.11.2010

Ulaştırma Bakanlığı İzmir'in ulaşım, sanayi ve turizm altyapısında köklü değişiklikler yaratacak büyük yatırımlar için düğmeye bastı.

Ulaştırma Bakanı, "Hızlı trenin projesi hazır. Çandarlı için onay bekliyoruz. Limana yatırım tamam. Egeray uzayacak. Kemalpaşa'ya lojistik merkezi kurulacak. 4 yeni yat limanı yapılacak. Demiryolu açılacak. Çevre Yolu tamamlanacak" mesajları verdi. Ulaştırma Bakanlığı İzmir'in ulaşım, sanayi ve turizm altyapısında köklü değişiklikler yaratacak büyük yatırımlar için düğmeye bastı. Bakanlığın 2011 yılı bütçesinde İzmir'de hayata geçirilecek hızlı tren, lojistik merkezi, yeni limanlar ve kent içi raylı sistemin geliştirilmesi projelerine de yer verildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, toplam uzunluğu 606 kilometre olan ve 4 milyar 260 milyon liraya malolacak Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı'nın uygulama projesinin hazırlandığını, hattın yapımına kaynak bulunduğu anda başlanacağını açıkladı.

Rahatlayacak

Çandarlı Limanı için DPT onayının beklendiğini ve yıl sonuna kadar ihaleye çıkılacağını, İzmir limanına kısa ve orta vadede 300 milyon dolarlık yatırım yapılacağını anlatan Yıldırım, Egeray'ın Torbalı ve Selçuk'a kadar uzatılacağı müjdesini de verdi. Merkezi yönetim ve belediyenin ortaklığında hayata geçirilen Egeray için "Bu projede, hizmette siyaset olmadığını herkese gösterdik" diyen Yıldırım, hattın uzatılması için İZBAN'a yetki verdiklerini ifade etti. İzmir'e yap-işlet-devret modeliyle 4 yeni yat limanın yapılacağını dile getiren Yıldırım, Kemalpaşa-Turgutlu OSB demiryolunun ise 2011 yılı içinde hizmete açılacağını duyurdu.

Çandarlı Limanı için 2010 yılı Yatırım Programı'na 40 milyon lira ayrıldığını belirten Yıldırım, dev projenin mendirek kısmının genel bütçeden, üstyapı ve rıhtım kısımlarının ise yap-işlet-devret modeliyle özel sektör tarafından inşa edileceğini açıkladı. AB Finans Birliği tarafından yapılan fizibilite etüdünün onay aşamasında olduğunu kaydeden Yıldırım, "Çandarlı bir ana dağıtım limanı olacağından, İzmir'de yaşanan demuraj hadisesi de sona erecek. İzmir limanı içinde kısa ve orta vadede 300 milyon liralık bir yatırım yapacağız. İzmir Limanı derinliği 11 metre. Bu derinlikte Panamax gemiler geçebiliyor. 16 metre derinlik isteyen Suezmaxlar ise geçemiyor. Bunun için de tabii ciddi bir yatırım yapmak gerekiyor. 80 trilyon civarında bir tarama icap ediyor. Bunu da tekrar değerlendireceğiz" diye konuştu.

İşte Kenti Sevindirecek Haberler

Binali Yıldırım'ın müjdesini verdiği 8 büyük yatırım, bakanlığın 2011 yılı bütçe ve hedeflerinin anlatıldığı "Ulaşan ve Erişen Türkiye" adlı kitabında da yer aldı. Kitapta İzmir'de halen devam eden ve yakın dönemde hayata geçirilecek yatırımlarıyla ilgili şu bilgilere yer verildi.

1- Ankara-İzmir hızlı tren hattı: Ulaştırma Bakanlığı'nın 2023 hedefleri içinde yer alan projenin toplam uzunluğu 606 kilometre. Tamamlandığında Türkiye'nin en uzun hızlı tren hattı olacak. Toplam maliyeti 4 milyar 260 milyon lira olarak hesaplanan proje için kaynak arayışı sürüyor.

2- Çandarlı Limanı: Bütün altyapı çalışmaları tamamlandı. Mendirek kısmı genel bütçeden, üstyapı, rıhtım kısımları ise yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Bu yıl içinde ihaleye çıkılacak.

3- Egeray projesi: Egeray'da yıl sonuna kadar hattın tamamında yolculu işletmeciliğe başlanacak. Hattın Torbalı ve Selçuk'a uzatılması için İZBAN'a yetki verildi.
4- İzmir Limanı: Kısa ve orta vadede limana 300 milyon liralık yatırım yapılacak. Limanı derinliğinin 11 metreden 16 metrelik Suezmax gemilerin geçebileceği seviyeye getirilmesi için yatırım imkanları araştırılacak.

5- Yat limanları: Karaburun, Yenifoça, Seferihisar Ürkmez ve Çeşme Şifne Yat Limanları yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılacak.

6- Kemalpaşa OSB -Turgutlu Demiryolu: 270 firmanın faaliyet gösterdiği Kemalpaşa OSB'nin (daha sonra 370) yoğun yük taşımacılığına hizmet vermek için, mevcut demiryoluna bağlanmasını sağlamak amacıyla yapımı planlanan 27 kilometrelik demiryolu hattı 2011 yılında tamamlanacak.

7- Lojistik merkezi: Kemalpaşa'da modern yük taşımacılığının kalbi olarak görülen ve diğer ulaşım sistemleri ile entegre olarak kombine taşımacılığı geliştiren bir lojistik merkezi kurulacak. Proje çalışması halen devam ediyor.

8- İzmir-Aydın otoyolu: İzmir Çevre Yolu-Aydın Otoyolu 2010 sonuna kadar tamamlanacak.

"Kruvaziyer turizminde İzmir önde gidiyor"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'ye kruvaziyer turizmi ile gelen yolcu sayısında ciddi bir artış olduğunu, özellikle İzmir ve Kuşadası'nın bu alanda İstanbul'un önüne geçtiğini söyledi. 2010 yılında kruvaziyer turizmi yoluyla gelen turist sayısının 2 milyona yaklaşacağı bilgini veren Yıldırım, "Ülkemizdeki kruvaziyer gemi sayısı 800'lerden bin 460'lara yükseldi. Kısa bir zaman diliminde yolcu sayısında yüzde 441, gemi sayısında yüzde 78 artış yakaladık. Eskiden iki limanımızda kruvaziyer deniz turizmi vardı, şu anda 12 limanımızda var. İzmir neredeyse birinci konuma yaklaştı. Bazen İstanbul'un arkasına düşüyor ama genelde birinci İzmir oluyor" diye konuştu.

Kaynak: İstanbul haber
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr