Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN ÇAĞLAYANDAN HONG KONGLU İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

BAKAN ÇAĞLAYANDAN HONG KONGLU İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

BAKAN ÇAĞLAYANDAN HONG KONGLU İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI01.11.2010

Çağlayan, Hong Konglu müteahhitlere ve yatırımcılara, "Türk ve Hong Kong firmaları olarak gelin birbirlerini tamamlayan oyuncularla bir takım oluşturalım" dedi.
        
HONG KONG - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Hong Konglu müteahhitlere ve yatırımcılara, "Türk ve Hong Kong firmaları olarak gelin birbirlerini tamamlayan oyuncularla bir takım oluşturalım, ülkelerimizde ve diğer ülkelerde birlikte iş yapalım. Vahşi kaplan yeniden koşmaya başladı. Yem olmamak için çok ciddi koşmak zorundayız. Sizi birlikte koşmaya davet ediyorum" dedi.

Kamu ve özel sektör temsilcileriyle birlikte Hong Kong'da temaslarda bulunan Çağlayan, Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi (HKTDC) ile birlikte düzenlenen "Müteahhitlik Hizmetlerinde İşbirliği İmkanları Yuvarlak Masa Toplantısı"na katıldı.

Çağlayan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hong Kong'un benzer özelliklere sahip olduğunu ve ekonomik alanda yakın işbirliği yapabileceğini söyledi.

Bakan Çağlayan, Türk müteahhitlerinin tecrübelerini Hong Kong firmalarıyla, Hong Konglu işadamlarıyla paylaşmak istediklerini de vurguladı.

Türkiye'de Hong Kong firmalarını cezbedecek özellikler ve projeler bulunduğunu da ifade eden Çağlayan, İstanbul'a 3. Boğaz Köprüsü yapılacağını, 5 bin kilometrelik demiryolu projesinin hayata geçirileceğini, hızlı trenin yaygınlaştırılacağını ve 10 yılda sadece enerji sektöründe 120 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi. Türkiye'de turizm ve alışveriş merkezleri alanında da çok önemli mesafeler katettiğini kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu:
"Sizleri, Hong Kong firmalarını, Türk müteahhitleriyle işbirliği yapmaya davet ediyorum. Bir basketbol takımı 5 kişiden oluşur ama 5 kişinin tümünün görevleri aynı değildir. Takımda guard vardır, pivot vardır. Başarı sadece pivot ya da guard ile gelmez. Önemli olanın her biri farklı özelliklere sahip oyunların biraraya gelerek, başarılı olmasıdır. Gelin Hong Kong ve Türk firmalarıyla bir takım oluşturalım. Bu takım birbirini tamamlayan oyunculardan olsun. Gerek Türkiye'de, gerek Hong Kong'da, gerekse dünyanın bir başka bölgesinde birlikte çalışalım, birlikte iş yapalım. Beraber çalışabileceğimiz bir çok alan var. Türkiye ile Hong Kong bugüne kadar birbirlerini ihmal etmiş. Bunu değiştirelim."

Çağlayan, konuşmasının sonunda, Türkiye ile Hong Kong arasında 6 saat fark bulunduğuna işaret ederek, Hong Konglu işadamlarına, "Aslında size yakınız. Sizi 5 saatte Türkiye'ye götürebilirim. Arada 6 saatlik fark var. Buradan 1'de uçağa bindiğinizde 11'de İstanbul'da olmanız lazım ama ben sizi 5 saatte oraya ulaştırırım. Saat 5'te Türkiye'desiniz. Türkiye'yi çok uzak mesafede görmeyin. Size 5 saat mesafedeyiz" şeklinde espri yaptı.

"Yem olmmak için koşalım"
Bakan Çağlayan, daha sonra HKTDC tarafından verilen öğle yemeğine katılarak, yatırımcılara hitap etti.
Son dönemde Türk ekonomisinin ve ihracatın 4'e katlandığını belirten Çağlayan, Türkiye'nin Avrupa ve Avrasya'nın mal ve üretim üssüne dönüştüğünü ifade etti.
Cumhuriyetin ilanından sonraki 80 yılda Türkiye'ye 19 milyar dolar yabancı sermaye geldiğini, 2003-2010 döneminde ise bu rakamın 85 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Çağlayan, uluslararası sermayenin Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün arttığını dile getirdi.
2009 küresel krizinin ardından kapitalizmin tarifi ve tarihinin de değiştiğini kaydeden Çağlayan, "Artık büyük balık küçük balığı yutmuyor. Hızlı balık, yavaş balığı yutuyor" diye konuştu.
Çağlayan, konuşmasının son bölümünde yatırımcıları oldukça güldüren şu fıkrayı anlattı;
"Bir uçak kazası olur. 2 yolcu dışında bütün yolcular hayatını kaybetmiştir. Hayatta kalan 2 kişinin biri Amerikalı, diğeri Çinlidir. Bu 2 kişi, çok vahim ve kötü bir durumdadırlar. Ama kazanın şokunu üzerinden atmaya başlarlar. O sırada tam karşıdan vahşi bir kaplan, hızlı bir şekilde üzerlerine doğru gelmektedir. Kaplanı gören Çinli, süratle ayakkabısını bağlamaya başlar. Bunu gören Amerikalı Çinliye dönerek, (Sen ne yapıyorsun? Bir kaplandan daha mı hızlı koşacaksın?) diye sorar. Çinlinin Amerikalıya cevabı ilginçtir. (Ben, bir kaplandan daha hızlı koşamayacağımı biliyorum. Ama senden daha hızlı koşmalıyım.)
Bu çerçevede yem olmamak için çok ciddi koşmak zorundayız. Vahşi kaplan yeniden koşmaya başladı. Bu yüzden ayakkabılarınızı çabuk bağlamanızı tavsiye ederim. Sizi de birlikte koşmaya davet ediyorum. Gerek Türk firmalarının burada daha fazla iş yapması için, gerek sizlerin Türkiye'de önemli yatırımlar gerçekleştirmeniz için, gerekse 3'üncü ülkelerde birlikte iş yapmak için sizleri davet ediyorum."
Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr