Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BOĞAZDAN DEV BİR TEHLİKE DAHA GEÇTİ

BOĞAZDAN DEV BİR TEHLİKE DAHA GEÇTİ

BOĞAZDAN DEV BİR TEHLİKE DAHA GEÇTİ03.09.2010

315 metrelik Bahama bandıralı gemi Boğaz'ı 1 saat 50 dakikada geçti. Akıllara yeniden Boğazlar'daki güvenlik sorununu getirdi

Çin'den Ukrayna'ya demir cevheri almaya giden 315 metrelik Bahama bandıralı yük gemisi V. Kerkis, İstanbulluların yüreğini ağzına getirdi. Rüzgarsız ve akıntısız bir ortamda İstanbul Boğazı'nı 1 saat 50 dakikada geçen 3 futbol sahası uzunluğundaki dev yük gemisi, vapur seferlerini de olumsuz etkiledi.

KILAVUZ KAPTAN EŞLİK ETTİ
Geminin acentesi Transbosphor'un yetkilisi kaptan Mustafa Can, 300 metre üstünde uzunluğa sahip gemilerin İstanbul Boğazı'ndan geçişi için Denizcilik Müsteşarlığından izin alınması gerektiğini hatırlatarak, Bahama bandıralı V. Kerkis'in bu iznin alınmasının ardından sabah saatlerinde Marmara Denizi'nden Boğaz girişine geldiğini belirtti. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri ile bir kılavuz kaptan ve Türkiye'nin en büyük 2 römorkörü eşliğinde 21 mürettebatlı geminin saat 10.15 sıralarında Boğaz'a girdiğini ifade eden Can, geminin geçişi sırasında rüzgarın sıfır olduğunu, akıntının da saatte 3 milin altında bulunduğunu kaydeti. Karadeniz'e çıkarak Ukrayna'ya doğru yol alan 1982 yapımı 106 bin 771 grostonluk gemi, demir cevheri yüklemesinin ardından yaklaşık 25 gün sonra İstanbul Boğazı'ndan yeniden geçiş yapacak. 315 metre uzunluğundaki V. Kerkis, İstanbul Boğazı'ndan geçen en uzun yük gemisi olma özelliğine de sahip oldu.

Kaynak: Sabah