Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKAN ZAFER ÇAĞLAYAN UYARDI, TİM SESSİZ REVİZYON YAPTI

BAKAN ZAFER ÇAĞLAYAN UYARDI, TİM SESSİZ REVİZYON YAPTI

BAKAN ZAFER ÇAĞLAYAN UYARDI, TİM SESSİZ REVİZYON YAPTI03.08.2010

Bakan Zafer Çağlayan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında süren "Kimin ihracat rakamı doğru" tartışmasında kazanan Bakan Çağlayan oldu. TİM'in haziran ayına ait verileri açıkladığı hafta Bakan Çağlayan yaptığı bir konuşmada, "Geçenlerde İhracatçılar Meclisi Başkanı'nı uyardım. 1 Temmuz tarihi itibarıyla yapmış olduğu açıklamada, bizim 1 Temmuza kadar, yani 6 aylık dönemde İhracatçı Birlik kayıtlarına göre yapmış olduğumuz ihracatın 53,3 milyar dolar olduğunu söylemiş. Alakası yok. Gerçek ihracat rakamı TÜİK'inkidir" diyerek, TİM'in de artık TÜİK'i dikkate almasını istemişti.

Bu uyarı etkili oldu ve TİM' dün açıkladığı ihracat rakamlarında sessuz sedasız Çağlayan'ın istediği revizyonu yaptı. Ancak TİM'in basın bülteninde ihracat rakamlarında geriye dönük bir revizyon yapıldığına, hangi rakamların, neden değiştirildiğine dair herhangi bir bilgi yer almadı. Bu değişiklik ancak basın için hazırlanan bültende yer alan tablolar ile www.tim.org internet adresinde yayımlanan tablolar karşılaştırıldığındı görülebiliyor. TİM, 2009 ve 2010'un geçmiş bütün aylarını düzeltti.
 
Geçmiş rakamlar düzeltildi
Temmuz ayına dair revizyonu görmek için ise bu ayki bültenin ilk sayfasında yer alan "Dolar Bazında Sektörler İtibariyle İhracat" tablosu ile son sayfada bulunan "2002-2010 Aylık İhracat Rakamları" tablosunu karşılaştırmak gerekiyor. Örneğin; TİM ilk sayfasında geçen yılın temmuz ayı ihracatını 8 milyar 886 milyon lira olarak verirken, son sayfada aynı aya ait ihracat rakamı 9 milyar 56 milyon lira olarak gösterildi. Bazı aylar için bu fark 2 milyar dolara kadar çıkıyor.

Konuyla ilgili Referans'ın sorularını yanıtlayan TİM uzmanları da Bakan Çağlayan'ın açıklamasını hatırlatarak, toplam ihracata her ay artık altın ve mücevherat ihracatının da ekleneceğini söylediler.

TİM ile Bakan Çağlayan arasındaki tartışma 2010'in ocak ayında TÜİK ile TİM'in 2009 yılı sonu ihracat rakamları arasında ortaya çıkan 4 milyar dolarlık farktan dolayı başlamıştı. TİM Başkanı bu farkın altın ve mücevherat ihracatından kaynaklandığını, bu sektördeki ihracatçıların birliklere kayıt yaptırmadığı için kendilerinin de rakamlarında buna yer vermediklerini ifade etmişti. Çağlayan ise her ay TİM'in rakamlarını eleştirip birlikleri "İhracatı az göstermekle" eleştirmişti.

Kaynak: Referans

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr