Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 2 AYDIR BEKLEYEN SIKINTI 1 SAATTE ÇÖZÜLECEK

2 AYDIR BEKLEYEN SIKINTI 1 SAATTE ÇÖZÜLECEK

2 AYDIR BEKLEYEN SIKINTI 1 SAATTE ÇÖZÜLECEK23.07.2010

Altınbaş’ın gemi indirme töreninde Bakan Çağlayan’ı yakalayan sektör temsilcileri, 13 Mayıs’ta yayımlanan kararnameyi ve Kredi Garanti Fonu’nu gündeme getirerek iki aydır boşuna bekliyoruz dedi. Bakan bir saatte çözeceğim diyerek söz verdi.

Altınbaş Holding 8. Tankerini düzenlenen törenle Tuzla Gisan tersanesinden denize indirdi. Altınbaş Holding iştiraklerinden Galata Denizcilik’in inşaa ettirdiği 21.000 DWT’lik “RUBY-T”(Yakut) isimli tanker, holdingin diğer iştiraki Transal Denizcilik tarafından işletilecek. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş indirme töreninde yaptığı konuşmasında ülkenin etrafını çevreleyen denizlerin uluslararası rekabette pek çok fırsatlar sunan en önemli zenginliklerden biri olduğunu söyledi. Dünyayı sarsan ekonomik krizlere rağmen Türk Denizcilik sektörünün gelişimine olan inançlarından dolayı aralıksız yatırıma devam ettiklerini belirten İmam Altınbaş, RUBY-T’nin filolarına katılmasıyla Transal Denizcilik’in işlettiği taşıma kapasitenin 100.000 DWT’a ulaştığını dile getirdi. İmam Altınbaş, Galata Denizcilik’in Türk tersanelerinde verdiği toplam kapasite siparişinin 135.000 DWT’a ulaştığını vurguladı.

KGF kimseye yardımcı olamayacak
Gemi İnşa Sanayisi’ni temsilen konuşan GİSBİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kenan Torlak, dünyadaki birçok tersanenin hükümetler tarafından desteklenirken yerli tersanelerin ilave maliyet artışlarıyla rekabet güçlerini kaybettiğini ve yeni sipariş almakta zorlandıklarını dile getirdi. Bakan Çağlayan’a seslenen Torlak ‘’Tersanelerimize destek verilmesi zorunludur. Rakiplerimize ne sağlanıorsa bize de sağlansın. Aylarca gçrüşmeler yapıldı.Sektörü fotoğrafı çekildi. Bekledik, bekledik ve 13 Mayıs’ta bir kararname çıkarıldı. Bizi arayarak mğjde verdiniz. İki ay geçmiş olmasına rapmen başlanan birşey yok. Birkaç armatör dışında bunu kullanacak yatırımcı gözükmüyor’’ diye konuştu.

‘’Kahramanlığa şahit oluyorsunuz’’
Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan da Bakan Çağlayan’a seslenerek ‘’Bu ekonomik kriz ortamında kahramanlığa şahit oluyorsunuz. Bizim sektörümüz çöktü ancak buna rağmen ve destek görmeden böyle bir gemiyi tamamlamayı başardılar’’ dedi.
Gemi İnşa sanayisinin önemine dikkat çeken Kalkavan, ‘’Adı sadece gemi olarak görülüyor ama içinde yüzlerce sanayi ürünü olan başka bir sanayi yoktur. Bu gemilerde % 55 yerli sanayi kullanılmış. Bu kadar çok yüksek katma değeri olan çok az sanayimiz vardır’’ şeklinde konuştu.
‘’Desteklenmeyecekse kapatılsın’’
13 Mayıs’ta yayımlanan kararname ile sektöre olumlu bir ayrıcalık yapıldığının farkında olduklarını söyleyen Kalkavan ancak KGF ile bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğini dile getirdi. Kalkavan şöyle devam etti: ‘’Biz büyük bir fırsatı kaçırdık. Çok daha iyisini yapabilirdik. İhracat gelirlerimiz sizi yanıltmasın onlar iyi günlerin artıkları. 2012’de gelecek sipariş miktarı bir elin parmakları kadar. Eğer bu sektör desteklenmeyecekse Tuzla’nın kapanmasını dahil konuşulabiliriz. Bunun için de tersane kapatma teşviği verilebilir.
‘’İyi bir piyasa geliyor’’
Denizcilik piyasaları ve yeni gemi siparişlerini değerlendiren Kalakavan, ‘’Bizim piyasamız dünyada korkunun bittiğini gösteriyor. Çok ciddi uzun bir büyüme geliyor Avrupa dahil. Çin ekonomik büyümesini yavaşlatacak gibi şeylerle insanları korkutarak oyun oynuyorlar Sayın Bakanım. Her ülke iyi piyasalar için pozisyonunu alıyor ‘’ dedi.
Çağlayan: Biz de işler ‘just in time’ yapılır
Zamanında tersaneler konusunda çok eleştirildiğini belirterek sitemini dile getiren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sektöre olan desteğinin sonuna kadar devam edeceğini ifade etti. Çağlayan konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Hükümet 13 Mayıs’ta bir kararname ile sektöre bir pozitif ayrıcalık yapmıştır. Bir kararnameyi çıkarmak yetmiyor. Haklısınız önemli olan kararnamenin uygulamya geçmesi. Siz bu konuyu güneme getirdiğinizde hemen Hazine Müsteşarı’na sordum. Biz de işler just in time yapılır. Kararnamenin uygulamya geçmesi için Kredi Garanti Fonu ile bankaların bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Bu işin çözülmesi bir saatlik bir iş. Size katılıyorum arada geçen iki ay boşa geçirilmiştir. Bu törenden sonra yapacağım temaslarla KGF ve bankaların bir araya getirip bunun işler hale getirmek zorundayız. Başkanlarım, siz de bu konuda ne gibi eksiklikler olduğunu ve ilave olması gereken düzenlemeleri de yapıp bildirin Başbakana birlikte sunalım. En azından ben sonuna kadar bunu takip edeceğimiz söyleyebilirim.’’
‘’Bu sektör 25 milyar dolar gelir getirecek’’
Geçen yıl 2 milyar dolar ihracat yapan gemi inşa sanayisinin kısa zaman içinde ihracat gelirini 5 milyar dolara çıkarabileceğine inandığını söyleyen Bakan Çağlayan, ‘’Türkiye’nin 500 milyar doalrlık ihracat hedefinde ise bu sektörün 25 milyar dolar ile pay alacağına inanıyorum. Çünkü bu sektörün ihracat potansiyeli çok yüksek’’ dedi.
Kaynak: Perşembe Rotası
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr