Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE MESLEK STANDARTLARI BELİRLENİYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE MESLEK STANDARTLARI BELİRLENİYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE MESLEK STANDARTLARI BELİRLENİYOR08.07.2010

TİM'in organize ettiği, Lojistik Sektörüne yönelik Meslek Standardı belirlenmesine ilişkin “Ortak Akıl Arama” toplantısı 2 Temmuz 2010 , Cuma günü Dış Ticaret Kompleksi  TİM toplantı salonunda gerçekleşmiştir.

Moderatörlüğünü Conmar Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çınar'ın yaptığı toplantıya,   UTİKAD’ı temsilen  UTİKAD Genel Müdür Yardımcısı Emre Erceiş ile UTİKAD Eğitim Danışmanı Doç. Dr. Murat Erdal'ın yanı sıra MYK, İTKİB, UND, RODER, LODER, DTD, Türklim,  Conmar Lojistik, Today & Tommorrow, Kültür Üniversitesi ile Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu,  Küresel Gümrükleme firması temsilcileri katılmıştır.

Lojistik sektöründe Meslek Standartlarının Belirlenmesi amacıyla gerçekleştiren toplantıda MYK Daire Başkanı Firuzan SİLAHŞÖR katılımcılara  kurumun kuruluş amacı ve faaliyetleri ile ilgili  bilgi aktardı.

Toplantıda, Lojistik Sektörüne yönelik Meslek Standardı Hazırlanmasına ilişkin ortak akıl arama toplantısında tüm kurum yetkilileri tarafından Lojistik sektöründe halen geçerli olan ve kullanılmakta olan tüm ünvanlar ile ilgili bilgi paylaşımında bulunularak  en alt seviyeden en üst seviyeye kadar kullanılan tüm ünvanlar irdelendi.

UTİKAD yetkilileri,  yurtdışında meslek olarak kabul ve tarif edilmiş  olan “Forwarder“  mesleğinin Türkiye‘de de meslek standartları arasına alınması gerekliliği konusunda görüşlerini ve taleplerini  ilgili kurum yetkililerine aktarmış olup, MYK yetkilileri bu konuda UTİKAD ve MYK olarak ortak bir işbirliğine gidilebileceğini beyan etmişlerdir.
Gerçekleştirilen toplantıdan sonra UTİKAD olarak direkt MYK ile temaslar devam ettirilecek olup, “Forwarder” mesleğinin tanınması ve meslek standartları arasına dahil dilmesi amacı ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile ortak işbirliklerine gidilip, forwarderlık mesleğinin  tanınması yönünde en kısa sürede çalışmalarda ve faaliyetlerde bulunulacaktır.
 
MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) hakkında;
 
2006 yılında yasalaştıktan sonra 2008 yılında faaliyetlerine başlamış olan kurum ANKARA’ da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurum’un kuruluş amacı; Türkiye’ deki muhtelif sektörlerdeki Meslek Standartlarını belirlemek ve AB ile uyumlu hale getirmektir.

MYK, muhtelif kurum ve kuruluşlar ile İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ imzalayarak ilgili sektörlerin Mesleki Standartlarını belirlemek üzere muhtelif kurumlar ile ortak çalışmalar yapmaktadır. 
MYK, Sektörel Meslek Standartları ile ilgili EĞİTİM veren ve ilgili mesleği derecesine göre AKREDİTE eden kurumlar ile ortak çalışma gerçekleştirmekte olup, MESLEK STANDARTLARINI belirleyen bir kurumdur. MYK, ilgili eğitim ve akreditasyonu gerçekleştirmemektedir.
 

UTİKAD

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr