Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULUSLARARASI HAVACILIK SEKTÖRÜ İSTANBULDA BULUŞTU

ULUSLARARASI HAVACILIK SEKTÖRÜ İSTANBULDA BULUŞTU

ULUSLARARASI HAVACILIK SEKTÖRÜ İSTANBULDA BULUŞTU30.06.2010

Avrupa Sivil Havacılık Konferansı  ECAC üyesi 44 ülkenin Sivil Havacılık Genel Müdürleri ve uluslar arası örgütlerin temsilcileri, ECAC Havacılık Eğitimi Konferansı için İstanbul'da bir araya geldi.
 
Avrupa Sivil Havacılık Teşkilatı ECAC'ın düzenlediği konferans, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün  ev sahipliğinde bugün İstanbul'da başladı.
 
ICAO Genel Sekreteri, ECAC Başkanı ve Genel Sekreteri, EUROCONTROL Genel Müdürü, ACAC Başkanı aralarında Belçika, Finlandiya,  Ürdün, İngiltere, Lübnan, Azerbaycan, Romanya, Portekiz, Moldava gibi ülkelerin Sivil Havacılık Genel Müdürlerinin bulunduğu 40 ülkeden 170 civarında havacı, konferansta yer alıyor.
 
Konferansa video konferansla katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk sivil havacılığında yaşanan büyümeye dikkat çekerek, Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyada havacılık alanında  köprü vazifesi gördüğünü  ve son yedi yılda yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'nin  ECAC'ın Eğitim Odak Noktası olarak seçildiğini kaydetti.
 
Bakan YILDIRIM,  havacılıkta yetişmiş insan kaynağının ve eğitimin önemini vurgulayarak,  toplantının eğitim alanında bölgesel ve küresel anlamda bir entegrasyon ve ortak bir dil geliştirilmesine olanak sağlayacağını belirtti.

 
Hiçbir zaman emniyetin maliyete kurban edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan YILDIRIM,  uluslararası kural ve standartların en üst seviyede uygulanması ve gerekli tedbirlerin alınmasının hayati öneme sahip olduğunu söyledi.
 
Bakan YILDIRIM ayrıca, "Çağımızda vakit, paranın önüne geçmiştir. Artık vakit, nakittir. Bir kez uçağa binen yolcuyu artık uçaktan indiremezsiniz. Sivil havacılık  daha da gelişecek. Bu gelişimin ticari kaygılar ön planda olmadan, eğitim ve emniyet öncelikli olması gerekir." dedi.
 
Toplantı'nın ilk oturumunda Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri AKA, Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU, ECAC Başkanı ve Portekiz Sivil Havacılık Genel Müdürü Luis Fonseca de ALMEIDA ve ICAO Genel Sekreteri Raymond BENJAMIN konuşma yaptı.
 
Sivil Havacılık  Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU yaptığı konuşmada, Türk sivil havacılığındaki çarpıcı gelişmeyi rakamlarla ifade ederek,"Daha önce sadece uluslararası sivil havacılık örgütlerin kurallarını uygulayan Türk sivil havacılığı özellikle son 3–4 yıllık dönemde yapmış olduğu atakla Türkiye'yi bu örgütlerde temsil etmiş, bununla kalmayarak karar organlarında yer almaya başlamıştır." dedi.
 
Genel Müdür ARIDURU, havacılıkta eğitimin ve insan kaynağının önemine dikkat çekerek, "Bütün çabamız; sınır tanımaz özelliğe sahip, ileri teknoloji gerektiren havacılık endüstrisinde, dünyada tek sesliliği yakalayacak ortak eğitim politikaları oluşturarak, havacılık alanına katkı sağlayıp uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğini artırmak olmalıdır." diye konuştu.
 
İkinci oturumu devam eden konferansın yarın öğlen tamamlanarak Sonuç Bildirgesi'nin açıklanacağı basın toplantısı ile neticelenmesi bekleniyor.

Kaynak: SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr