Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ÇEVRECİLER İSTANBUL BOĞAZINDA EYLEM YAPTI

ÇEVRECİLER İSTANBUL BOĞAZINDA EYLEM YAPTI

ÇEVRECİLER İSTANBUL BOĞAZINDA EYLEM YAPTI16.06.2010

Çevreciler, Türk Boğazları ve Karadeniz'den tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığının oluşturabileceği felaketlere dikkat çekmek amacıyla yüzlerce tekneyle İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı.

Çevreciler, tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığının oluşturabileceği felaketlere dikkat çektiler. Doğa ile Barış Derneği öncülüğündeki Türkiye Çevre Kozası'na bağlı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen ''Türk Boğazları Günü'' etkinliği kapsamında çeşitli limanlardan hareket eden tekneler, Kabataş Motor İskelesi'nde toplandı.
''Felaketten Önce Güvenlik'' pankartı açan etkinliğe katılan tur tekneleri, kayık ve yatlar siren çalarak İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Doğa ile Barış Derneği Genel Başkanvekili İklil Üstün, deniz trafiğine açık olan Türk Boğazlarının, dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek su yollarından biri olduğuna dikkati çekti. İstanbul Boğazı'ndan tankerlerle yapılan tehlikeli madde taşımacılığı sırasında olabilecek kaza veya sabotaj sonucunda milyonlarca insanın ölebileceğini ifade eden Üstün, felaketlerde doğal, tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerin de onarılmaz zararlar görebileceğini kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Küçükçekmece, Avcılar ve Bakırköy belediyelerinin de destek verdiği etkinliğe, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe de katıldı.

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr