Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / İSPANYA İLE ULAŞIMDA DEV ANLAŞMA

İSPANYA İLE ULAŞIMDA DEV ANLAŞMA

İSPANYA İLE ULAŞIMDA DEV ANLAŞMA08.06.2010

Türkiye'nin dış hat uçuş ağını genişletmek adına diğer ülke sivil havacılık otoriteleriyle anlaşmalar imzalayan Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), bu kapsamda son olarak Türkiye İspanya arasındaki hava ulaşım anlaşmasını güncellemek için İspanyol yetkililerle bir araya geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU ve İspanya Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdür Yardımcısı Raul MEDINA CABALLERO başkanlığındaki Türkiye-İspanya sivil havacılık müzakereleri Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin de katılımı ile 26-27 Mayıs 2010 tarihlerinde Madrid'de gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmeler neticesinde Heyetler arasında imza edilen Mutabakat Zaptı ile 25 Mart 2010 tarihinde Türkiye ile AB Komisyonu arasında parafe edilen Yatay Anlaşma'nın Türkiye ile İspanya arasında idari anlamda geçici olarak yürürlüğe konulması hususunda anlaşmaya varıldı.

Anlaşma kapsamında, Türk menşeli taşıyıcılar için İspanya'da Madrid ve Barselona noktasına ilave olarak Valensiya, Malaga, Bilbao ve Sevilla ile sonradan belirlenecek 4 noktaya sefer gerçekleştirme hakkı alındı.

Türkiye ile İspanya arasında toplamda haftalık 28 frekans olan tarifeli yolcu seferleri sayısı, her iki ülke tarafından tayin edilen havayolu işletmelerince kullanılmak üzere  2011 Yaz Sezonu itibariyle İstanbul-Madrid ve İstanbul-Barselona hatlarında ayrı ayrı olmak üzere haftada 28 frekans yolcu ve kalan her bir nokta için olmak üzere haftada 7'şer frekansa yükseltildi. Söz konusu frekanslar 2012 Yaz Sezonu itibariyle ise İstanbul-Madrid ve İstanbul-Barselona hatlarında ayrı ayrı olmak üzere haftada 35 frekans yolcu ve kalan her bir nokta için olmak üzere haftada 14'er frekans olarak belirlendi.

Tayin edilmiş havayolu işletmelerinin iki ülke arasında nokta kısıtlaması olmaksızın tarifeli kargo seferi yapabilme hakkı ise gelişen ticari ilişkilerin göz önünde bulundurulmasıyla haftalık 14 frekans olarak belirlendi.

Son olarak mevcut Hava Ulaştırma Anlaşması'nın mali hükümler ve kapasite hükümlerini içeren maddesi daha liberal bir biçimde değiştirildi.

Kaynak: SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr