Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / THY ÇALIŞANLARI GREV KARARINI GENEL MÜDÜRLÜĞE ASTI

THY ÇALIŞANLARI GREV KARARINI GENEL MÜDÜRLÜĞE ASTI

THY ÇALIŞANLARI GREV KARARINI GENEL MÜDÜRLÜĞE ASTI25.05.2010

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), Türk Hava Yolları (THY) AO ile sürdürülen 22. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde oluşan uyuşmazlıkla ilgili alınan grev kararını işverene tebliğ etti. THY genel müdürlük binası önünde cuma günü toplanan Hava-İş üyesi THY çalışanları, sloganlar atarak ve düdük çalarak işvereni protesto etti. Çalışanlar, daha sonra Zonguldak'taki grizu faciasında hayatını kaybeden madenciler için bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Burada basın açıklaması yapan Hava-iş Genel Başkanı Atilay Ayçin, THY AO ile toplu sözleşme masasında yapılan görüşmelerde gösterdikleri tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen gelişme sağlanamadığını kaydetti.

Türkiye gerçeklerine, şirket gerçeklerine ve dünya sivil havacılığındaki gidişata aykırı hiçbir talepte bulunmadıkların ifade eden Ayçin, dünyanın önde gelen hava yolu şirketlerinin krizde olduğu bir dönemde THY'nin kasadaki nakit para miktarı sıralamasında 11'inci, ödediği kurumlar vergisi ile de ülkede 29'uncu sırada yer aldığını söyledi.
 
Sponsorluklara eleştiri
Bu sonuçların THY personelinin ne kadar özverili çalıştığını ortaya koyduğunu belirten Ayçin, çeşitli sponsorluklar ve etkinler için harcama yapan işverenin, söz konusu çalışan olunca maliyet hesabı yaptığını ifade etti.

Ayçin, toplam 110 madde üzerinden başlatılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 13 asıl, 2 geçici maddede uyuşmazlığın devam ettiğine dikkat çekerek, sendika olarak işverenden birinci yıl için yüzde 11 ve seyyanen 150 TL talep ettiklerini, ancak bunun işveren tarafından kabul edilmediğini söyledi.
2010 yılı ücretine ilişkin işveren ile aralarında sorun bulunmadığına işaret eden Ayçin, personel arasındaki farklı yıllık ve mazeret izin sürelerinin eşitlenmesi yönündeki taleplerinin uygun bulunmadığını kaydetti.

Ayçin, bir diğer uyuşmazlık konusunun ise uçucu personelin uçuş görev ve dinlenme sürelerine ilişkin olduğunu belirterek, son teklifler üzerinde işverenle görüşmelere açık olduklarını söyledi. THY yöneticilerinin çalışanlara borcu olduğunu savunan Ayçin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların sayesinde yıldızları taktınız, bunların sayesinde yıldızları satın alıyorsunuz. Bunların sayesinde Avrupa'ya gidiyorsunuz, Türkiye'de marka oldunuz. Bu insanlara borcunuzu ödeyin. El uzatır anlaşırsanız anlaşmaya da varım, ama tercihiniz kavga ise buna da varım. İsteklerimizde ısrarlıyız. Eğer istenirse bu talepler karşılanabilir. Hemen gider imzalarım. Yok karşılayamayız denirse grev uygulama tarihini de çok fazla uzatmayı düşünmüyoruz. Olabilecek en kısa sürede grev uygulama tarihini belirleyeceğiz ve greve başlayacağız." Ayçin, basın açıklamasının ardından alınan grev kararını THY Genel Müdürlüğü girişine astı.

Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr