Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 3.KÖPRÜ GÜZERGAHI BELİRLENDİ

3.KÖPRÜ GÜZERGAHI BELİRLENDİ

3.KÖPRÜ GÜZERGAHI BELİRLENDİ29.04.2010

İDO’nun Haliç-Üsküdar Hattı’nda kullanılmak üzere inşaa ettiği, Haliç’te bulunan köprülerin altından geçebilecek, engelli standartlarına uygun ve 600 yolcu kapasiteli Haliç Gemilerinden Kasımpaşa ve Sütlüce Gemilerinin seferlerine başlamasının ardından son Haliç Gemisi olan Hasköy Gemisi de 26 Nisan 2010'da hizmete alındı.

Hizmete alım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “3. köprü güzergahı belirlendi. Önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte düzenleyeceğimiz basın toplantısında, bakanımız güzergahı açıklayacak” dedi. 
“İstanbul’da yatırımın yarısı ulaşıma”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un en önemli sorununun ulaşım olduğunu belirterek, ''Yatırımların yüzde 55'i ulaşıma yapılıyor. Metro, tünel yol, lastikli ulaşım, kavşak, deniz ulaşımı ne gerekiyorsa onu yaptık'' dedi.
Haliç-Üsküdar hattında kullanılmak üzere tasarlanan ve turistik amaçlı da hizmet verecek ''Hasköy'' gemisinin hizmete sokulması nedeniyle Üsküdar'daki Eminönü İskelesi'nde düzenlenen törende konuşan Topbaş, başta ulaşım sorunu olmak üzere İstanbul'un sorunlarını bir bir ele aldıklarını ve hizmet süresi içinde toplam 28 milyar TL'lik yatırım yaptıklarını söyledi.
 
Türkiye'de bir yılda yapılan tüm yatırımların yüzde 26'sının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını dile getiren Topbaş, 5 yılda yapılan yatırımlarla 100 bin kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Topbaş, İstanbul'un emek açısından yoğun bir şehir olması yerine daha kaliteli, katma değer yaratan bir şehir olmasını istediklerini dile getirerek, ''Kentin en önemli sorunu ulaşım. Üsküdar-Altunizade-Çekmeköy metro hattı ihale aşamasına geldi. Marmaray projesi nedeniyle bu hatta yapılan düzenleme çalışmaları yüzünden ihale gecikti. 500 bin avroluk kredisi hazır. 1 milyon 250 bin dolara mal olacak bir hizmet'' dedi.
 
''Deniz ulaşımında dünyada bir numara olduk''

Yakın tarihe kadar İstanbul'un deniz kenti olmayı unuttuğunu dile getiren Topbaş, deniz ulaşımının 2.5 olan payını yüzde 5'e yaklaştırdıklarını söyledi.
Deniz ulaşımında da önemli yatırımlar yaptıklarını ve ciddi mesafeler aldıklarını dile getiren Topbaş, 82 iskelede, 33 hatta günde 1300 sefer yapıldığını ve yılda 100 milyon civarında yolcu taşındığını belirtti.

Topbaş, şunları kaydetti:

''Deniz ulaşımında dünyada bir numara olduk. Deniz ulaşımı artık İstanbulluların tercih ettiği kaliteli, konforlu, keyifli gemileri hizmete kattık. Ve hep ilkleri başarıyoruz. Deniz taksi yoktu bu şehirde. Sayıları daha da artacak. Gördüğünüz motor tarzında her türlü konfora haiz, Haliç'i Anadolu yakasına, Üsküdar'a bağlayan önemli bir sistem gelişti. Köprü altından geçebiliyor. Eyüp Sultan'a kadar gitme imkanı var. Kaliteli konforlu bir haliç sefası yapabileceksiniz. Hem turizmi geliştirecek, hem de önemli bir hizmet verecek.''
 
Hasköy Gemisi

Haliç-Üsküdar hattında kullanılmak üzere tasarlanan ve 600 yolcu kapasiteli Hasköy gemisi, Venedik, Amsterdam, Budapeşte gibi Avrupa kentlerinde çalışan tekneler gibi tamamen turistik amaçlı hizmet verecek.

"Hasköy'' gemisinin hizmete alınmasıyla Üsküdar-Haliç arasında çalışacak gemi sayısı 3'e çıktı.

Haliç köprülerinin altından rahatlıkla geçebilecek formda tasarlanan gemiler, panoramik görüş açısıyla Haliç'in tarihi güzelliklerine farklı bir açıdan bakma fırsatı sunuyor.

Kaynak: Dünya