Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İZLANDANIN KÜLLERİ DENİZCİLİĞİ GÜÇLENDİRİYOR

İZLANDANIN KÜLLERİ DENİZCİLİĞİ GÜÇLENDİRİYOR

İZLANDANIN KÜLLERİ DENİZCİLİĞİ GÜÇLENDİRİYOR29.04.2010

Yerlikaya Hukuk Bürosu'ndan Av. Alev Elif Beller, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması nedeniyle ortaya çıkan ekonomik zararların karşılanmasının hukuki inceleme konusu olduğunu söyleyerek "Allah'ın takdiri kavramı taşımacılık hukukunda var" dedi.

İzlanda'da bu yıl mart–nisan döneminde faaliyete geçen buzul altında bulunan yanardağ, daha önce 1821'de hareketlendi. Yaklaşık 200 yıldır sükûnet içinde olan yanardağın bu yıl dünyayı; özellikle Avrupa'da hava taşımacılığını felç ettiğini kaydeden Beller, "Hukukta bu durumun tarifi ‘Act of God-Allah'ın takdiri, işi'dir. Act of God, dünya taşımacılık hukukunda vardır. Örneğin, donatanın mesuliyetini düzenleyen ve ademi mesuliyetini yani sorumsuzluk hallerini düzenleyen hükümler ve Charter Party mukavelelerinin koşulları arasında ‘Act of God' vardır" dedi.
 
Sihirli bir değnek gibi
Denizciliğin ilk dönemlerinde, konşimentolar ve navlun sözleşmelerinde "Act of God" düzenlemesi olduğunu belirten Beller, "Sadece denizin ve suların tehlikelerinden ve kazalarından bahsedilir ve donatanın bu hallerde mesul olmayacağından bahsedilir. Nitekim yürürlükteki ticaret kanunumuzda da düzenleme bu şekildedir. 1795'te bir İngiliz hâkiminin verdiği kararla ademi mesuliyet halleri arasına ‘Act of God', Queen's enemies, vesair durumlar ilave olunmuştur. ‘Act of God' öyle bir kazadır ki, donatan bunun sadece ve doğrudan doğa hadisesinden kaynaklandığını ispat edebilir. Olayın hiçbir öngörü, çaba, dikkat ve makul çalışma ile önlenmesi mümkün değildir. Şimdi bu ‘Act of God' denizciliği değil ama dünya ekonomisinde hava yolu taşımacılığını vurmuştur" diye konuştu.Bunun "Act of God" denizciliğe bir güç kazandıracağını belirten Beller, "Özellikle konteyner taşımacılığı fayda görecektir. Allah'ın işi, hukukta bazı kuruluşların derdine çare olacaktır ve bazılarına da sihirli bir değnek gibi iyi gelecektir" dedi.
Av. Alev Elif Beller hukukta bu durumun "Allah'ın takdiri" gibi yeni bir kavram olduğunu söyledi.
Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr