Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / VOLKAN SADECE BAŞLANGIÇ OLABİLİR

VOLKAN SADECE BAŞLANGIÇ OLABİLİR

VOLKAN SADECE BAŞLANGIÇ OLABİLİR22.04.2010

Eyyafyallayöküll yanardağın yakındaki Katla Volkanı'nı harekete geçirebileceği ifade edildi. 
         
Tüm dünyada kaosa yol açan İzlanda'daki Eyyafyallayöküll Buzulu altındaki yanardağın patlamasının sadece bir başlangıç olabileceği, bu faaliyetin, yakındaki Katla Volkanı'nın patlamasını tetiklemesi halinde, havacılık sektörü için en kötü senaryonun gerçekleşmiş olacağı ileri sürüldü.
Katla'da olası bir patlama, Eyyafyallayöküll'deki patlamanın 10 katı daha güçlü olacak ve atmosfere fırlattığı kül demetleri çok daha yoğun olacak.
İzlanda'nın güneyinde yan yana bulunan bu iki volkan arasındaki mesafe 20 kilometre. İki volkanın magma kanallarıyla birbirine bağlı olduğu sanılıyor.
Mirdalsyöküll Buzulu'nun altında yer alan Katla Volkanı üzerindeki buz tabakası 500 metre kalınlığında. Eyyafyallayöküll Volkanı'nın üzerindeki buz tabakasına göre iki kat daha kalın bir buz tabakasının altında olması nedeniyle, Katla Volkanı, su-lav karışımının vereceği güçle, atmosfere daha güçlü biçimde kül püskürtecek.
Katla'da bugün yapılan sismik incelemelerde, buzul kaymalarının yol açtığı sanılan küçük sarsıntılar dışında herhangi bir aktivite izine rastlanmadı, ancak bilim adamları yine de bu konuda temkinli olmak gerektiğini belirtiyor.
İzlanda Üniversitesi Yerbilim Enstitüsü mensubu olan jeofizikçi Prof. Pall Einarsson, "Bir volkandaki patlama, yakınlardaki başka bir volkanın patlamasına neden olabiliyor" diyerek, Eyyafyallayöküll ve Katla'nın geçmişte birlikte faaliyette bulunduklarını belirtti.
Eyyafyallayöküll'deki patlamaların son üçünde Katla da patladı. Genellikle yaklaşık her 80 yılda bir uyanan Katla, en son 1918'de faaliyete geçti. Yerbilimciler Katla'nın "yarın da, 100 yıl sonra da patlamasının muhtemel olduğunu" belirtiyor.
Bu nedenle Katla'nın çevresinde yaşayan köylüler de temkinli.

Kaynak: Dünya