Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Denizyolu / İPTAL Mİ İSTEDİ?

İPTAL Mİ İSTEDİ?

İPTAL Mİ İSTEDİ?21.04.2010

İzmir Limanı ile ilgili yaşanan gelişmelere her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tokgöz'ün bir gazetede yer alan "İhalenin iptalini istedikleri ve dava açmayı düşündükleri" ile ilgili sözleri üzerine holdingten yapılan açıklamada, "Bu resmi açıklamamız değildir " denildi.
 
İzmir Alsancak Limanı'nın özelleştirme ihalesinde şimdi de "iptal talebi" bilmecesi yaşanıyor. Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan Çelebioğlu Tokgöz'ün açıklaması olarak bir gazetede yayınlanan Çelebi Holding'in ihalenin iptalini istediği ve eğer iptal edilmez 15 milyon dolarlık teminat mektubu da nakde çevrilirse dava açmayı düşündükleri şeklindeki haber İzmir iş dünyasında heyecan yarattı. Ancak, Çelebi Holding'ten konuyla ilgili yine dün yapılan açıklamada ise "Çelebi Holding İzmir Limanı ihalesi ile ilgili her açıdan değerlendirmekte ve konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Bu nedenle Çelebi Holding'in tarafından bu süreç ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır" denildi. Açıklamada, kriz döneminde 1 milyar 270 milyon dolarlık fiyatın da yüksek olduğuna dikkat çekildi.
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) TCDD'ye bağlı İzmir Alsancak Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına özelleştirilmesi ihalesinde Çelebi Holding'e limanı devralması için verdiği ikinci 45 günlük süre 23 Nisan'da doluyor. 3 Mayıs 2007'de ihalesi yapılan ve geçen sürede yaşanan kriz nedeniyle 1 milyar 275 milyon dolarlık fiyatın yüksekliği nedeniyle finans bulmakta zorlanan Hutchison-Global-EİB Limaş Konsorsiyu'nun vazgeçmesinin ardından ihalede en yüksek ikinci teklifi 1 milyar 270 milyon dolar ile veren Çelebi Holding'e teklif götürüldü.
 
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Teklifi değerlendirmek için toplam 90 günlük süre alan Çelebi Holding cephesinden dün bir gazeteye yansıyan haber İzmir iş dünyasında ses getirdi. Haberde Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan Çelebioğlu'nun açıklaması olarak "Global krizin yaşadandığı bir dönemde İzmir Limanı artık bu değere ulaşmaz. Bu nedenle ihalenin iptali zorunludur. Eğer iptal olmaz ve 15 milyon dolarlık teminat yanarsa bu haksızlık olur. Gerekirse mahkemeye gideceğiz" şeklindeki sözlere yer verildi.
 
Ancak, dün Çelebi Holding'ten yapılan yazılı açıklamada Çelebioğlu'nun görüşlerinin kurumun resmi görüşü olmadığına dikkat çekildi. Çelebi Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Çetin Özbey tarafından gönderilen açıklamada şunlara yer verildi: "Böyle büyük bir ihaleyi finanse etmenin zorluğu ortadadır. Çelebi Holding İzmir Limanı ihalesi ile ilgili her açıdan değerlendirmekte ve konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Bu nedenle Çelebi Holding'in tarafından bu süreç ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır. Dolayısıyla söz konusu haberde bahsi geçen "mahkeme" konusuyla ilgili de Çelebi Holding'in herhangi bir kararı ve resmi açıklaması haliyle bulunmamaktadır. Çelebi Holding'in İzmir Limanı ihalesi ile ilgili vereceği nihai karar, 23 Nisan 2010 tarihinde netleşecek olup, kamuoyuna duyurulacaktır. İmtiyaz sözleşmesi koşullarına göre, ancak bu tarih itibariyle Çelebi Holding'in vereceği kararın olumsuz olması halinde, verilen teminat mektubu nakde çevrilmesinin söz konusu olabilecektir."
 
"Süreç bir an önce tamamlanmalı"
Daha önce teminat mektubu nakde çevrilen Hutchison-Global konsorsiyumu içinde yer alan EİB Limaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, herşeyden önce ihracatçı olarak liman ihalesinin iptal edilmesini istemediklerini, limanın Çelebi Holding tarafından alınmasını temenni ettiklerini söyledi. Canan Çelebioğlu Tokgöz'ün açıklamalarına göre değerlendirme yaptıklarında her firmanın ihalenin iptali ve teminat mektubunun geri alınması için dava açma hakkı olduğuna dikkat çeken Ünlütürk, "Biz konsorsiyum olarak bu yolu tercih etmedik. ÖİB ile dava sürecine girmeyi benimsemedik. Limanın ucuz ve pahalı yorumları da zamana göre değişebilir. 3 yıl önce pahalı olmayan bir fiyat bugün pahalı gelebilir. Ama liman ihalesinin iptal edilmeden tamamlanması İzmir'in yararına. Biz ihracatçılar olarak limandaki sürecin biran önce tamamlanması istiyoruz" dedi.
 
Kaynak: Yeni Asır
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr