Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RUSLARIN TRABZON LİMANI İLGİSİ

RUSLARIN TRABZON LİMANI İLGİSİ

RUSLARIN TRABZON LİMANI İLGİSİ06.04.2010

Trabzon'a gelen Rusya Lojistik Heyeti Trabzon'da gezi, inceleme ve ziyaretlerde bulunuyor.

Rusya'da kurulacak Türk Lojistik Merkezi'nin altyapısının oluşturulması için incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gelen Rusya Lojistik Heyeti Trabzon'da gezi, inceleme ve ziyaretlerde bulunuyor.
Rusya Lojistik Heyeti'nde Rusya Federasyonu Ekonomi Kalkınma Bakanlığı Danışmanı Türkiye Masası Şefi aynı zamanda Heyet Koordinatörü Georgi Ignatyev, Deniz ve Nehir Limanları İşletmesi Yatırımlar Daire Başkanı Anton Morozov, Federal Gümrük Servisi Genel Müdür Yardımcısı Leonid Savitskiy, Krasnador Valiliği Ulaştırma ve İletişim Genel Müdürü Dmitriy Pugachev ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan Anlaşmalar Daire Başkanı Fatih Turhan ve uzman Tuba Kurtuluş Kara, Trabzon Valiliği ve Limanı'nı ziyaret ettiler.

Rus heyeti ve beraberindeki Türk yetkilileri kabul eden Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon-Sochi arasında yıllardır süren önemli bir ticari bağlantının olduğunu hatırlattı. Son dönemde iki ülke başbakanlarının görüştüğünü ve iki ülke arasında vizesiz geçişlerin altyapısının hazırlandığını kaydeden Vali Kızılcık "İki ülke ilişkilerinde Trabzon son derece önemli bir role sahip olduğunu düşünüyorum. Rusya ile olan ilişkilerimizde de ticaret ve turizm anlamında Trabzon'un son derece aktif rol oynadığını ve bunun artarak devam edeceğine inanıyorum. Nitekim 20 civarında gemi sahibi işadamımız Sochi kanalıyla Rusya'ya başta yaş sebze ve meyve ihracatında bulunuyorlar. Ancak yine biliyoruz ki Sochi'de 2014'de gerçekleştirilecek olan Dünya Kış Olimpiyatları için yapılan hazırlıkları sebebiyle Liman'ın kapatılması söz konusu. Bu anlamda biz 4 bin yıllık birikime sahip olan bir ticaret ve liman kenti olarak sizlerle hem kapasitemizi hem de tecrübemizi ortaklaşa Gelencik Limanı'nda kullanmak istiyoruz ve orası vasıtasıyla ticaret yapmak istiyoruz" dedi.
Heyet, daha sonra Trabzon Limanı'nı ziyaret etti. Ziyarette çiçeklerle misafirlerini karşılayan Trabzon Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş ise Türkiye'nin en büyük ihracat partnerlerinden birisi olan Rusya'ya meyve sebze ihracatının büyük ölçüde Trabzon Limanı'ndan yapıldığını belirtti. Trabzon Liman İşletmesi olarak Rusya'da kurulacak Türk Lojistik Merkezi'nin altyapısının oluşturulmasında ve bu projenin gerçekleştirilmesinde üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydeden Ermiş, "Bu ziyaret iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesinde faydalı sonuçlar getirecektir diye umuyorum" diye konuştu. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ise Trabzon Limanı'nın Rusya Federasyonu'na Türkiye'den en fazla ihracatın yapıldığı liman olmasının yanında, Rusya ile Türkiye arasında en hızlı taşımacılığın yapıldığı liman olma özelliği de taşıdığını söyledi.

Gürdoğan, bunun yanında Trabzon Limanı üzerinden Rusya Federasyonu'na yapılan taşımaların diğer alternatiflere nazaran en düşük maliyetle gerçekleştirildiğini kaydederek şunları söyledi:

"Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında her geçen gün gelişen ticaretimizin günümüz dinamiklerine uygun, hızlı ve daha düşük maliyetle gerçekleştirilebilmesi için Rusya Federasyonu'nun Karadeniz kıyısında yeni bir Türk Lojistik Merkezi'nin kurulması büyük bir zorunluluk arz etmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar ve bunun için Rus dostlarımızın ülkemize gelmesini büyük bir memnuniyetle karşılamaktayız. Rusya Federasyonu ile ticaretimizin sekteye uğramaması, Rusya'nın Tuapse, Novosibirsk, Gelencik ve Sochi Limanları'na dağınık bir şekilde sürdürülen ticaret faaliyetlerinin tek bir merkezde toplanarak karşılıklı ticaretimizin arzu edile potansiyele ulaşmasına yönelik olarak, iki ülke açısından en uygun yer olduğu düşünülen Gelencik Limanı'nda ülkemizde Ankara'da gördüğümüz şekilde limana entegre olacak bir şekilde bir Lojistik Merkez kurulmasını talep etmekteyiz. Bunun için en uygun alanın Gelencik Limanı ve çevresi olduğunu düşünmekteyiz."

Rusya Federasyonu Ekonomi Kalkınma Bakanlığı Danışmanı Türkiye Masası Şefi aynı zamanda Heyet Koordinatörü Georgi Ignatyev ise Trabzon Limanı'nın işleyişini ve potansiyelini görmek için geldiklerini belirtti. İgnatyev, "Bu konuda Türk heyetinden buraya malın gelişi, girişi ve çıkışına kadar yaşanan süreci limanın potansiyelini, buradaki gemileri görmek ve bunlarla ilgili detaylı bilgiler almak istiyoruz. Türkiye ve Rusya Federasyonu uzun süredir, ekonomik işbirliğini stratejik ortaklık çerçevesinde yürütüyor. Bu çalışmaların da iki ülke arasındaki karşılıklı ihracat potansiyelini artıracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr