Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BİLİŞİM ULAŞTIRMAYA EMANET

BİLİŞİM ULAŞTIRMAYA EMANET

BİLİŞİM ULAŞTIRMAYA EMANET24.03.2010

Bilişim sektöründeki yaklaşık 5 milyar dolarlık projenin kontrolü Devlet Planlama Teşkilatı’ndan (DPT) alınarak Ulaştırma Bakanlığına veriliyor.
29 ayrı kanunda değişiklik yapılmasını içeren tasarının en önemli maddelerinden biri de e-devlet hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen madde oldu. Tasarının, meclisten bu şekilde geçmesi halinde, Ulaştırma Bakanlığı tüm devlet birimlerinin e-devlet uygulaması için başvuracağı adres olacak. Bu görevi, 2003 yılında çıkartılan Başbakanlık Genelgesi ile DPT yürütüyordu. Yeni kanunlar için düzenleme yapmak ve diğer kamu kurumlarını izlemekle görevlendirecek Bakanlık, böylece bilişimde en yetkili kurum olacak. E-devlet kapsamanında yeni bir uygulama yapmak isteyen kurumlar, projelerini Ulaştırma Bakanlığı’na sunarak onay alacak. Böylece Bakanlık, yaklaşık 5 milyar dolarlık bilişim projelerinin en yetkili birimi olacak.

Yatırımlar için önemli

Uygulamanın Ulaştırma Bakanlığına geçmesi, DPT’nin başarısız olduğu yorumlarına da neden oldu. E-devlet projesinde çalışan bilişim uzmanları, şu görüşleri dile getirdi: “Her yıl yaklaşık 850 milyon TL’lik kamu yatırımının gerçekleştiği e-devlet alanı, bilişim sektörü için de önem taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni görevi, kamu yatırımlarında alacağı kararlar bakımında önemli olacak. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olan Türksat, e-devlet kapısı ve diğer önemli projelerde ihalesiz girme olabiliyordu. Bu uygulama ciddi eleştirilere hedef olmuştu. Bundan sonra bu uygumalanın nasıl yapılacağı önemli.”
Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr