Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TİM, 2010 YILINDA 111 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYOR

TİM, 2010 YILINDA 111 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYOR

TİM, 2010 YILINDA 111 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLİYOR02.02.2010TİM Başkanı Büyükekşi, "Türkiye, artık siyaset ile ekonomi eksenlerini birbiriyle son derece entegre bir biçimde yönetmeye başladı" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2010 yılında hedefimiz 111 milyar dolarlık ihracat" dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi, ocak ayı ihracat rakamlarını, Erzurum'daki Palandöken Kış Turizm Merkezindeki Palan Otel'de düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Büyükekşi, burada yaptığı konuşmada, Doğu'nun Paris'i olarak ün salan Erzurum'un kültür, ekonomi ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra, artık bir turizm merkezi olarak da ön planda bulunduğunu belirterek, kendilerinin yeni yılın ilk ihracat rakamlarını Türk kamuoyuna Erzurum'dan açıklamak istediklerini söyledi.

Erzurum'un, Doğu Anadolu Bölgesi'nin merkezi konumunda olduğunu belirten Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Bu nedenle doğal olarak şehrimizin yeni yatırımlara, istihdam arttırıcı yeni girişimlere ihtiyacı var. Erzurum ve Doğu Anadolu için İran ile Güney Kafkasya bölgesi büyük bir stratejik önem taşımaktadır. İran'a olan ihracatımız artıyor. Bu ülke ile olan dış ticaretimiz giderek daha dengeli bir alışverişe dönüşüyor. Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ile olan siyasi ilişkilerimiz barış çerçevesinde yeniden yapılanıyor. Komşularımız ile sıfır sorun politikası çerçevesinde, Türkiye bölgedeki siyasi ve ekonomik etkinliğini arttırıyor. İşte böylesine uygun bir ortam sağlanmışken, Erzurum artık kendisini ulusal bir merkezden ziyade, Güney Kafkasya bölgesinin uluslar arası bir merkezi olarak konuşlandırmalı. İşte o zaman istediği yatırımları ve girişimleri çok daha rahat elde edecek bir Erzurum göreceğiz."

Siyaset ve ekonomi

Büyükekşi, "Türkiye, artık siyaset ile ekonomi eksenlerini birbiriyle son derece entegre bir biçimde yönetmeye başladı" dedi.

"Siyasetin açtığı yoldan ekonominin, ekonominin açtığı yoldan siyasetin nüfuz ettiği bir dış politika uyguluyoruz" diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Bu süreç Türkiye'nin uzun yıllardır aradığı bir soluktu. Gerçekten Türkiye son dönemde, dış politika bağlamında önemli açılımlara imza atıyor. Sıfırın bu kadar güzel, bu kadar yakışıklı durduğu bir anımız olmamıştır. 0 dış politikamıza çok ama çok yakıştı. Tüm komşularımızla sorunlu bir dış siyasetten, komşularla sıfır sorun siyasetine geçiş, tüm parametrelerde ağırlığını olumlu bir şekilde hissettirdi. Hem Türkiye'de hem de dünyada önemli görevler üstlenmiş, bir eski bakanımızın Türkiye'yi 'yükselen yıldız' olarak tanımlaması ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığına Türkiye'nin değerli milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun seçilmesi, ülkemizin dünyada artan önemine bir işarettir. Türkiye dış siyasette duruşunu güçlendirdikçe, hem yükseliyor hem de Türkiye'nin değerli insanları hak ettikleri değere kavuşuyor. Hal böyleyken, ihracatçı da üzerine düşen görevi yapıyor ve sıfır sorunlu dış politikanın hakkını vermek için, durmadan çalışıyor. İşte bu sayede, komşularımıza dış ticaretimiz arttı. Ve komşularımızla sorunlarımız azaldıkça da, bu ticaret artmaya devam ediyor."

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği'nin (DAİB) aktif desteği ile Van'da bir ortak akıl toplantısı düzenlediklerini anımsatan Büyükekşi, "Bu toplantıda da gördük ki, aslında iş dünyasındaki tüm aktörler de komşularımızla sıfır sorun politikası yürütülmesinden yana. Herkes bu politikayı destekliyor. Bu bağlamda Ermenistan'la ilişkilerimizin normalleşmesi bölge ticaretinin gelişmesi açsından büyük önem taşıyor. Doğu Anadolu bölgemizin hinterlandı, Türkiye ile Güney Kafkasya ülkelerini yakın bir işbirliğine zorunlu kılıyor" diye konuştu.

Ekonominin genel gidişatı

Büyükekşi, yeni yılın ilk ayını geride bıraktıklarını ifade ederek, "Ekonomimizin genel gidişatı iyiye doğru gidiyor. Oysa 2010'a büyük bir küresel ekonomik krizin gölgesinde başladık. Biliyorsunuz, 2009 yılında talep iyice düştü, ihracat düştü. Buna rağmen biz Türkiye olarak krizde atalete kapılmadık, çok hareketli ve dinamik bir dönem geçirdik. Beklentimizin ötesinde bir ihracat gerçekleştirdik. Komşu ülkelere olan ihracatımızı arttırdık. Yeni pazarlar keşfettik. 100'ler (ihracatı 100 milyar doları aşan ülkeler) kulübünde kalmayı başardık" diye konuştu.

Piyasaların toparlandığını, talebin yeniden kıpırdandığını ve 2010'dan umutlu olduklarını anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

"2009 yılının son ayı itibarıyla ihracatta aylık bazda iki haneli artışlar yaşamaya başladık. 2010 yılının ilk ayını da çift haneli bir ihracat artışıyla açıyoruz. Bunu görmekten mutluyuz. 2010 yılında hedefimiz 111 milyar dolarlık ihracat. Fakat unutulmamalı ki, küresel bir krizin etkileri de hemen birden bire sıfırlanmıyor. 2010 yılı tedirgin bir yükseliş yılı olacaktır. Ve bu yeni yılda, tedirginliklerini üstlerinden en erken atanlar kazanacaktır. Türkiye de işte bu grupta yerini almalı."

IMF anlaşması

Büyükekşi burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin IMF ile yeni bir anlaşma imzalayıp imzalamayacağının piyasaları uzun süredir meşgul eden konulardan birisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr