Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İHRACATIN YILDIZLERI BELİRLENİYOR

İHRACATIN YILDIZLERI BELİRLENİYOR

İHRACATIN YILDIZLERI BELİRLENİYOR02.02.2010DHL ile DÜNYA'nın işbirliği ve Akbank'ın sponsorluğundaki yarışmanın jürisi toplanıyor

Türkiye'nin "ihracat maratonu" olarak nitelenen "İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri" yarışmasının ödüllerini kazananlar belli oluyor. 

Yarışmayı kazanan ihracatçı firmaları belirlemek üzere büyük jüri yarın toplanıyor. Ödüller, şubat ayında yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

Türkiye ihracatının geliştirilmesi ve ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen "İhracatın Yıldızları" yarışmasının bu yıl altıncısı düzenleniyor.

DÜNYA Gazetesi ve DHL Express Türkiye işbirliğiyle, Akbank'ın sponsorluğunda düzenlenen İhracatın Yıldızları 2009 yarışmasında 4 farklı kategoride ödüller sahiplerini bulacak.

Çeşitli ödüllerle firmaları ihracata teşvik etmeyi amaçlayan yarışma, temel olarak katma değeri yüksek ve farklı ürünleri ihraç eden ve yeni pazarlara ulaşma becerisini gösteren ihracatçıları ödüllendirmeyi hedefliyor.

Bu çerçevede yarın büyük jüri tarafından yapılacak değerlendirmede firmalar dört farklı kategoride ele alınacak.

Firmaların değerlendirileceği kategoriler şöyle:

- Türkiye'den ilk kez ihraç edilen ya da katma değeri oldukça yüksek veya geleneksel ürünnün Pazar konseptinin dışında ürün ihracatı gerçekleştiren firmaların değerlendirmeye alınacağı 'Kreatif Ürün'.

- Miktar ya da nominal ihracat geliri düzeyine bakılmaksızın, en fazla sayıda ülkeye ihracat gerçekleştiren ya da herhangi bir ürünün ilk kez ihracatını gerçekleştiren firmaların değerlendirmeye alındığı 'Yeni Pazar - Pazar Çeşitliliği'.

- Tanıtım, pazarlama ve sipariş işlemini internet ve/veya e-ticaret platformları üzerinden yapmış olan firmaların değerlendirmeye alındığı 'eİhracat'.

- İhracatını 2009 takvim yılı içinde nominal olarak bir önceki yıla göre en fazla artıran firmaların değerlendirmeye alınacağı 'İhracat Performansı'.

Seçici kurul yarın toplanıyor

Ayrıca, İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri 2009 yarışmasının Seçici Kurulu ve yarın toplanacak.

Büyük Jürisi çalışmalarında, özel nitelik taşıyan faaliyetlerinden dolayı öne çıkan firma, kurum ve kuruluşları da değerlendirecek. Bu değerlendirme sonucunda, 'İş Geliştirme', 'Dış Ortaklı Teknoloji Temelli İhracat', 'Ulusal Teknoloji Temelli İhracat', 'İhracat Temelli Bölgesel Kalkınma' gibi kategorilerde İhracatın Yıldızları Özel Ödülleri belirlenecek. Yarışma jürisi, ülke ekonomisinde ihracat payının artırılmasına öncü olan bir firmayı da "Yılın İhracatçısı" olarak ödüllendirecek.

İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri 2009 yarışmasını kazanan firmalara yarışmayı sunan DHL Express Türkiye, Kreatif Ürün, Yeni Pazar - Pazar Çeşitliliği ve e-İhracat alanlarında her kategorinin ilk üçüne girmeyi başaran şirketlere belirli miktarlarda yurtdışına ücretsiz gönderi hakkı tanıyor.

Yarışmanın ana sponsoru Akbank ise her kategoride ödüle değer bulunan firma, kurum ve kuruluşlardan bir yıl boyunca ihracat işlemlerinden ücret almıyor. İhracatın Yıldızları yarışmasında geleneksel olarak her kategoride ödüle değer bulunan firmalara DÜNYA Gazetesi'nin bir yıllık ücretsiz abonelik hakkı veriliyor.

Türkiye'nin ihracatçı firmalara yönelik tek yarışması olan İhracatın Yıldızları yarışmasının jürisi, 28 Ocak Perşembe günü yapacağı toplantıyla ihracatçı firmaların başarılarını çeşitli açılardan değerlendirecek, kazanan firmaların başarıları yapılacak törenle tescillenecek.

 
Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr