Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LİBYAYA VİZESİZ GİRİŞLER BAŞLAMADI

LİBYAYA VİZESİZ GİRİŞLER BAŞLAMADI

LİBYAYA VİZESİZ GİRİŞLER BAŞLAMADI16.12.2009

Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretten sonra iki ülke arasında varılan vize muafiyeti anlaşmasının Libya tarafından henüz yürürlüğe konmadığı belirtildi.

Bazı Türk işadamlarının şikayeti üzerine Libya el Yom gazetesine açıklama yapan Ticaret Odaları Federasyonu Genel Sekreteri Cuma El Usta, devam eden bazı prosedürlerden dolayı Türklerin Libya'ya vizesiz girişlerinin henüz yürürlüğe girmediğini belirtti. Usta devam eden sürecin kısa sürede bitirilerek, anlaşmanın yürürlüğe girmesini sağlayacaklarını söyledi.

Libya Başbakanı Bağdadi Muhammedi 24 Kasım'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısından sonra Türkiye ile karşılıklı vize muafiyeti uygulamasına geçtiklerini ve uygulamanın da o günden itibaren başladığını belirtmişti.

Ancak Türkiye'deki Libya Büyükelçiliği anlaşmanın henüz yürürlüğe girmediğini belirterek Türk işadamlarının vize almadan Libya'ya gitmemelerini istemişti.

Yıllarca ABD ve Batılı ülkelerin ekonomik ve siyasi ambargosu altında bulunan Libya'nın geçtiğimiz yıllarda bu ülkelerle anlaşmasından sonra başta İtalya olmak üzere ABD ve Batılı şirketler Libya'daki büyük ihalelerden pay almak için bu ülkeye akın etmeye başlamıştı. Türkiye de pastadan pay alabilmek için Türk işadamlarının önündeki en büyük engel olan vize sıkıntısını ortadan kaldırmak için Libya ile vize muafiyeti anlaşmasını yürürlüğe koymuştu.

Ekonomistler başta inşaat olmak üzere petrol ve doğal gaz zengini Libya'da büyük iş imkanları bulunduğunu belirtiyor.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr