Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AHLYE YENİ KARGO TERMİNALİ

AHLYE YENİ KARGO TERMİNALİ

AHLYE YENİ KARGO TERMİNALİ02.12.2009

DHMİ, Atatürk Havalimanı'na yapılması planlanan ''Kargo Terminali'nin" ön fizibilite raporunu onay için Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) gönderdi.

Maliye Bakanlığından tahsis edilen havalimanının yanındaki 650 milyon metrekarelik alana yapılması planlanan ''Kargo Köyü''nün inşaatı için 2010'un ilk çeyreğinde Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihaleye çıkılması hedefleniyor.

2006 yılında Atatürk Havalimanı C Terminali kargo bölümünde çıkan yangının ardından, kargo bölümü kullanılamaz hale gelmiş ve havalimanının tüm kargo işlemleri THY'nin kargo merkezinde yapılmaya başlamıştı.

Yangının ardından yeni kargo tesislerinin yolcu terminallerinden uzak bir yere yapılmasına karar veren DHMİ, havalimanının yanında yer alan ve Hazine'ye ait arsanın kendilerine tahsis edilmesi için başvurdu. Yaklaşık 650 milyon metrekarelik alanın tahsisinin onaylanmasının ardından ''Kargo Köyü'' için çalışmalara başlayan DHMİ, ön fizibilite raporunu YPK'ya gönderdi. İhale şartnamesini hazırlayan DHMİ, YPK'nın onayının ardından, ''Kargo Köyü''nün inşaatı için 2010'un ilk çeyreğinde YİD modeliyle ihaleye çıkmayı amaçlıyor.

Dünyanın önde gelen kargo üslerinin yapılanmasını da inceleyen DHMİ, ''Kargo Köyü''nün toplam yatırım tutarını yaklaşık 120 milyon avro olarak belirledi.

-ATATÜRK HAVALİMANI CADDESİ ÖTELENECEK-

Havalimanının yanındaki 650 milyon metrekarelik alanın Maliye Bakanlığından tahsis edilmesinin ardından, havalimanı ile tahsis edilen arazinin arasında kalan ''Atatürk Havalimanı Caddesi'' ötelenecek. Bu kapsamda, tahsis edilen arazinin yanına yeni bir yol inşa edildi ve bu ay sonuna kadar yeni yolun trafiğe açılmasının ardından Atatürk Havalimanı Caddesi kapatılacak.

Ayrıca, kısa olması nedeniyle sık sık pistten çıkma sorunlarının yaşandığı Atatürk Havalimanı'ndaki 06/24 pisti, Maliye Bakanlığından tahsis edilen bu alan üzerinde 250 metre uzatılacak. DHMİ'nin pistin uzatılması ve onarımı için bu yıl çıktığı ihaleyi, en düşük teklifi veren Eko İnşaat kazanmıştı.

-KARGONUN YÜZDE 90'I İSTANBUL'A-

DHMİ yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye'deki kargonun yüzde 90'ı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda işleniyor. Kargonun yüzde 90'ının ise yolcu uçakları ile taşındığına dikkati çeken yetkililer, bu nedenle kargo köyünün İstanbul Havalimanı'na yapılmasına karar verildiğini vurguladı.

Ulaştırma Bakanlığının verilerine göre, Türkiye'nin toplam hava kargo trafiği yıllık 407 bin ton civarında. Türkiye, Avrupa'da Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, İtalya, Lüksemburg ve İspanya'nın ardından hava kargo taşımacılığında 9. sırada yer alıyor. Yıllık kargo hacmi, Almanya'nın 3 milyon 700 bin ton, Fransa'nın 2 milyon 700 bin 973 ton, İngiltere'nin ise 2 milyon 500 bin ton.

Yetkililer, Atatürk Havalimanı'ndaki Kargo Köyü'nün işletmeye açılmasıyla birlikte Türkiye'de, yılda 2 milyon tonun üzerinde hava kargo taşımayı hedefliyor.

Kaynak: Lojiport