Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE IMO KONSEY ÜYELİĞİNE 129 OY ALDI

TÜRKİYE IMO KONSEY ÜYELİĞİNE 129 OY ALDI

TÜRKİYE IMO KONSEY ÜYELİĞİNE 129 OY ALDI02.12.2009

Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü konsey üyeliğine 129 oyla yeniden seçildi. Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve BM'ye bağlı denizcilik alanında en üst kurum olan IMO'nun, 26. olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

Her iki yılda bir yıl yapılan genel kurul toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri temsil etti.

129 Oy Aldık

Toplantı dil çerçevesinde yapılan konsey üyeliği seçimlerine Türkiye, (C) grubunda katıldı. Denizcilikte ülkelerin filo büyüklükleri ve ticaret hacimleri gibi ölçütlerle A, B, C gibi kategorilere ayrıldıkları seçimde Türkiye, 129 oy alarak, yeniden IMO konsey üyeliğine seçildi.

6.kez Seçildik

IMO konsey üyeliği seçimlerinde Türkiye'yi temsil eden Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, Türkiye'nin seçildiğinin açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

''Türkiye, (C) grubunda, yani deniz ulaşımında önde gelen ülkeler kategorisinden seçimlere girmişti. 129 oyla ve 4. sırada seçildi. Türkiye, 1999 yılından bu yana yönetim kuruluna seçiliyor. 6. kez üst üste bunu başarmış oluyoruz. Bu seçimin ikinci özelliği de her yıl gerek oyumuzu artırarak, gerekse kazandığımız dereceyi yükselterek ilerliyor Türkiye.''

Bundan önceki IMO seçimlerinde Türkiye'nin oyunun 109 olduğunu ve 6. sırada yer aldığını hatırlatan Alpogan, dolayısıyla bu seçimle 20 ülkenin daha desteğinin kazanıldığını vurguladı.

Alpogan, ''bu sonucun dünya denizcilik alemi kadar, uluslararası toplumun Türkiye'ye verdiği önemi ve Türkiye'nin denizcilik alanında kaydettiği başarıların bir ifadesi olduğunu'' söyledi. Bundan sonraki seçimlerde de hem oyları artırarak, hem de dereceyi yükselterek IMO'daki görevi sürdürmeyi temenni ettiklerini ifade eden Alpogan, ''Hükümetimiz, Ulaştırma Bakanlığı ve Londra Büyükelçiliği olarak bunun için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

40 Ülke Temsil Ediliyor

IMO'ya üye olan 167 ülkeden, yapılan seçimler sonucunda A, B ve C kategorilerinde toplam 40 ülke konseyde temsil ediliyor. Deniz güvenliği, çevre kirliliği ve deniz korsanlığı gibi konuların ele alındığı, IMO 26. Olağan Genel Kurulu toplantısı, gelecek hafta da teknik düzeyde sürecek. Bu yılki toplantı çerçevesinde ayrıca, Türk Deniz Kuvvetleri'ne, Aden Körfezi'ndeki deniz korsanlığını önleyici faaliyetlerinden ve katkılarından dolayı cesaret ödülü verildi.

Bu arada, IMO konsey üyeliği seçimlerine Türkiye gibi (C) grubunda katılan Suudi Arabistan'ın, toplantının yapıldığı salonun dışındaki alanda Kurban Bayramı nedeniyle bir stant kurduğu ve toplantıya katılan diğer ülkelerin yetkililerinin Suudi heyetinin bayramını kutladığı gözlemlendi.

IMO'DAN TÜRKİYE'YE CESARET ÖDÜLÜ
 
Genel Kurul'da Türkiye'yi temsil eden heyetin başkanı Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, IMO'nun bu yılki toplantıda Türk Deniz Kuvvetleri'ne, Aden Körfezi'ndeki deniz korsanlığını önleyici faaliyetlerinden ve katkılarından dolayı 'cesaret ödülü' verildiğini söyledi.
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr