Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Dünyadan / BDP: ASYA DÜNYADA Kİ TOPARLANMAYA ÖNCÜLÜK EDECEK

BDP: ASYA DÜNYADA Kİ TOPARLANMAYA ÖNCÜLÜK EDECEK

BDP: ASYA DÜNYADA Kİ TOPARLANMAYA ÖNCÜLÜK EDECEK25.11.2009

Forwarder bir firma olan BDP International’ın başkan ve CEO’su Richard Bolte’a göre, Asya ekonomik büyümeyi sağlayarak küresel ticareti arttıracak.

 

Bolte bu görüşlerini, taşımacılık ve lojistik yöneticilerinin Tayland’da gerçekleştirdikleri BDP Global Network Forum’unda dile getirdi.

 

Bolte “ Asya ekonomileri Kuzey Amerika ve Avrupa’ya göre daha iyi bir performans sergiledi” şeklinde bir açıklamada bulunarak “ Şu anda Batı’nın ekonomik performansı, küresel ekonomik büyümeyi frenlemenin yanı sıra büyüme motorunu çalışır halde tutmayı da becerebilmiştir” dedi.

 

“Doğu ve batı ekonomilerinin arasındaki boşluk şimdiye kadar hiç bu kadar farklı olmamıştı”, dedi. “ Çin ve Singapur’dan cesaret verici raporlar alırken, Almanya ve İngiltere hala çok düşük oranda büyüme gerçekleştirmekte ya da hiç büyüme kaydedememektedir. ABD’deki toparlanma da dengesiz olmuştur”, diye ekledi.

 

“ Şu açık ki, Tayland da dahil, bölgedeki ülkeler batı ekonomilerine göre ekonomik büyümeye daha hızlı bir dönüş yapmaktadır. Diğer bir değişle, Asya dünyayı ekonomik durgunluktan çıkarmaktadır. Burada Tayland’daki ekonomik toparlanma açıkça görülmektedir. Tayland’ın Gayri Safi Ulusal Geliri ikinci çeyrekte yukarı doğru hareketlenirken, imalat, ihracat ve yurtiçi satışlarında iyileşme beklenmektedir.”

 

“ Taylan’ın 2010’da ekonomik büyüme sağlayabilmesi için, ülkenin güçlü bir ticaret performansı sergilemesi gerekmektedir. Tayland’ın altı aydır arka arkaya artış gösteren imalat sektörünün büyük bir hırsla geri dönüş yapması, taşımacılık ve lojistik firma yöneticileri gibi bizi de memnun etmiştir.

 

Bolte, elektronik sektörünün Tayland ekonomisinde iyi bir yeri olduğunu ve bunların Çin’de tüketilmesinin gelirleri arttıracağını da ayrıca belirtti.

 

 

Kaynak: Transport Intelligence

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr